Katmanlar ve Kanallar ile İlgili Örnek Uygulamalar

 Kanal özellikleri ile seçme işlemi: Kediler sevimli hayvanlardır. Ama seçim aracı ile seçim yapmaya çalıştığımız zaman gözümüze sevimsiz görünmeye başlar.

Sahip oldukları o tüyler seçim yapmaya çalışan kişiye bir eziyettir. Biz bu çalışmamızda bu eziyetli işi kolaya çeviren bir uygulama yapacağız. Katman maskesi ve kanallar yardımı ile oldukça kolay hâle getireceğiz.

Resminizi çalışma ortamında açınız. Kanallar panelini açıyoruz ve burada (RGB modunda) mavi renk katmanını tıklayınız. Bu rengi seçmenizdeki amaç diğer kanal katmanlarına göre daha koyu bir gri olmasıdır.

Bu kanalın bir kopyasını alınız ve seçili iken Görünüm menüsü > Ayarlamalar > Düzeyler komutu ile kedimiz iyice siyah olana kadar orta ve koyu sürgüleri çekiniz. Ancak siluet hâline gelen kedimizin tüy dokusunun da bozulmamasına dikkat ediniz.

Kanal katmanına görüntü ayarlaması uygulaması

Kanal katmanına görüntü ayarlaması uygulaması

Yukarıda görüldüğü gibi kediniz iyice kararacaktır bu yeterli değil. Simsiyah olmasını istiyoruz. Bunun için de araç kutumuzdan “Yakma Aracını” seçiniz. Uygun boyutta küçük daireler çizerek tıklayarak boyuyor gibi kedinizin tamamını karartınız. Kenarlardaki tüylerde daha hassas olunuz. Aracınızı “Gölgeler” modunda ve ara sıra pozlama değerlerini değiştirerek kullanınız. Kenarlarda “Açık Tonlar” moduna geçiniz. Gerekirse yumuşak fırça modu seçiniz.

Kanal katmanına rötuş uygulaması

Kanal katmanına rötuş uygulaması

Kopya mavi kanala çift tıklayarak gelen iletişim kutusunda “Maskelenmiş Alanlar” seçeneğini işaretleyerek siyah ve beyazı ters çeviriniz.

Katman maskesi görünümü

Katman maskesi görünümü

Kopya kanalınızın minik resmine Ctrl tuşu ile tıklayarak resminizi seçiniz. Kanaldan çıkarak (göz simgesini kapatıyoruz) Katmanlara dönünüz. Arka plan olan katmanınızı normal katmana çevirerek alt taraftan katman maskesi ekle komutu veriniz.

Şimdi alta yeni bir katman ekleyiniz. Bu katmana düz bir rengi dolgu katmanı olarak uygulayınız. Kedinizin tüy bölgelerinde ufak tefek sorunlar olabilir. Maskeyi seçerek Maskeler panelini açınız ve Maske Kenarı komutu ile maskemizi iyileştirmeye çalışınız.

Maske iyileştirme işlemi

Maske iyileştirme işlemi

Örnek fotomontaj uygulaması: Bir fotomontaj yapabilmek için ilk kural uygulamaya gerek kurgu gerekse de doküman olarak hazır olmaktır. Önce çalışmada ne anlatılmak istenildiği belirlenmelidir. Daha sonra bu amaca yönelik dokümanlar hazırlanmalıdır.

 

Örnek göstereceğimiz fotomontaj “zamanın hızla geçmesi” konulu bir uygulama olacak. Bu konu için kullanacağımız dokümanlar ise aşağıda görülmektedir. Boyutlar önceden ayarlanmış ve montajda kullanılacak saat dekupe edilmiştir.

Fotomontaj dokümanları

Fotomontaj dokümanları

İlk olarak “göz” görüntünüzü programda açınız.

Bu arka plan katmanınız olacaktır. Daha sonra bu katmana Görüntü > Ayarlamalar> Doygunluğu Azalt komutu uygulayarak resminizden rengi kaldırınız.

Katmanınıza Degrade eşleme ayar katmanı özelliği uygulayarak aşağıda görülen degrade işlemlerini uygulayınız Arkasından “Kaplama” katman karıştırma modunu ekleyiniz.

Degrade eşleme ayar katmanı uygulaması

Degrade eşleme ayar katmanı uygulaması

Bu işlemleri takiben katmanınıza aşağıdaki ayarlamalarla bir Dolgu katmanı uygulayınız. Ardından tekrar “Kaplama” mod komutu veriniz

Degrade dolgu uygulaması

Degrade dolgu uygulaması

Önceden dekupe edilmiş saat kadranınızı çalışma ortamınıza çağırınız ve gözün için gözbebeğinin büyüklüğüne denk gelecek şekilde, ölçekleyerek yerleştiriniz. Silgi aracı ile de fazlalıklarını siliniz. Arkasından da “saat” katmanınıza “Renk soldurma” modunu uygulayınız.

Saat ve gözün biraz daha uyum sağlaması için, saat katmanınızı çoğaltıp “Kaplama” modunu uygulayarak opaklığı % 55 yapınız. “Ağaç” görüntünüzü en üst katmana yerleştirerek “Açıklaştır” modu uygulayınız ve opaklığı da % 60 yapınız.

Şimdi yeni bir katman ekleyiniz ve fırça aracınızı seçiniz. Özel efekt fırçaları grubundan “Kelebek” isimli fırça ucunu seçiniz ve yeni katmanınızda ön plan renginiz beyaz seçili iken sanki kelebek grupları uçuşuyormuş gibi tıklamalarla boyayınız.

Katman Stilleri iletişim kutusunu çağırarak “Karıştırma Seçenekleri” başlığı altından biraz “dış ışıma” uygulaması yaparak çıkınız. Burada opaklığı % 15’e kadar düşürünüz. Boyutu ise 30 olarak belirleyiniz. Ardından yine degrade dolgu katmanı ekleyiniz ve aşağıdaki değerleri veriniz.

Degrade uygulama değerleri

Degrade uygulama değerleri

Katman karıştırma modunu “Renk soldurma” olarak belirleyip çalışmayı bitiriniz.

Örnek fotomontaj uygulaması ve katman dizilişi

Örnek fotomontaj uygulaması ve katman dizilişi

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir