Uzun Pozlama Nedir? Nasıl Yapılır? Uzun Pozlama Ayarları ve Tüm Detaylar

Uzun pozlama, fotoğraf çekimi yaparken sensörün aldığı ışık ile alakalıdır. Buna çekilen fotoğrafın karanlık veya aydınlık olması da diyebiliriz.

Pozlamanın ayarlanmasında fotoğrafın çekildiği alanın ışığı önem arz eder. Uzun pozlama tekniği uygulayabilmek için enstantane değerimizin düşük olması gerekmektedir. Uzun pozlama (long expousure) ışığın az olduğu ortamlarda çekeceğimiz nesnenin fotoğrafta uyandırdığı hareket hissidir.

Uzun Pozlama Nasıl Yapılır?

Uzun pozlama yapmak için öncelikle enstantane değerimizi düşük tutmamız gerekiyor. Enstantane, diyaframdan geçen ışığın sensör üzerinde kalması gereken süre demektir. Demek oluyor ki çekeceğimiz nesneyi sensör üzerinde minimum ortalama 1/15sn gibi bir süre ile pozlayarak bunu elde edebiliriz.

Uzun pozlama yaparken F değerini yükseltin ve kısık diyaframda çekim yapın. ISO’yu minimum seviyede tutmaya çalışın. Uzun pozlamada kullanılan bir diğer yöntemde bulb modunu kullanmaktır. Enstantane değerleri genellikle 1/8000sn-30sn arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

Uzun Pozlama Ayarları Nasıl Yapılır?

Uzun pozlama yaparken F değerini yükseltin ve kısık diyaframda çekim yapın. ISO’yu minimum seviyede tutmaya çalışın. 30 saniye ve üstü uzun pozlamalar için “Bulb” modu kullanın. “Bulb” mod sayesinde istediğiniz süre kadar pozlama yapabilirsiniz.

Bulb modu nedir?

Bulb modu, deklanşör hızınızı istediğiniz kadar uzatmanıza izin veren bir kamera ayarıdır. Bu mod sayesinde istediğiniz süre kadar pozlama yapabilirsiniz

Uzun Pozlama Yapabilmek İçin Hangi Ekipmanlar Gereklidir?

Uzun pozlama için özel bir ekipmana ihtiyacınız yoktur. Ancak, bir tripod kullanmanız önerilir çünkü uzun pozlama sırasında kameranın sabit kalması gerekir. Ayrıca, bir uzaktan kumanda kullanarak kamerayı hareket ettirmeden çekim yapmanız daha net kareler almanızı sağlayacaktır.

Uzun Pozlama İle Neler Çekilebilir?

Uzun pozlama ile birçok farklı şey çekebilirsiniz. Örneğin, gece manzaraları, yıldız izleri, su akışları, ateş böcekleri ve daha fazlası.

Uzun Pozlama Yapabilmek İçin Hangi Ayarları Yapmamız Lazım?

Uzun pozlama yaparken F değerini yükseltin ve kısık diyaframda çekim yapın. ISO’yu minimum seviyede tutmaya çalışın. 30 saniye ve üstü uzun pozlamalar için “Bulb” modu kullanın. “Bulb” mod sayesinde istediğiniz süre kadar pozlama yapabilirsiniz.

Uzun Pozlamanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Uzun pozlama avantajları şunlardır:

 • Fotoğraflarınıza hareket katmanıza olanak tanır ve fotoğraflarınızı daha ilginç hale getirir.
 • Uzun pozlama tekniği insan gözünün göremeyeceği, algılanması zor durumların mevcudiyetidir. Örneğin ateşin izi, suyun yansıması gibi veya uzun araba farlarının ip gibi görüntüsü… Bunlar uzun pozlama tekniği sonucunda oluşan görüntülerdir.

Uzun pozlama dezavantajları şunlardır:

 • Uzun pozlama yaparken kamera sabit tutulmalıdır. Bu nedenle, fotoğraf çekmek için uygun bir yer bulmak zor olabilir.
 • Uzun pozlama yaparken kamera sensörü ısınabilir ve bu da fotoğraf kalitesini düşürebilir.

Uzun Pozlama Nerelerde Yapılır? Nerelerde Yapılmaz?

Uzun pozlama genellikle düşük ışık koşullarında kullanılır ve hareketli nesnelerin fotoğraflarını çekmek için kullanılır. Uzun pozlama yapmak için uygun yerler şunlardır:

 • Gece fotoğrafçılığı
 • Su akıntıları
 • Deniz dalgaları
 • Yıldızlı gökyüzü
 • Şehir manzaraları

Uzun pozlama yapmak için uygun olmayan yerler şunlardır:

 • Güneşli günlerde açık havada
 • Hareketli nesnelerin fotoğraflarını çekmek için uygun olmayan yerler

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir