Katman Efektleri ve Stiller

Katman içeriklerinin görünümünü değiştiren gölgeler, ışımalar ve eğimler gibi çok çeşitli efektler sağlar. Katman efektleri, katman içeriklerine bağlanır. Katmanın içeriğini taşıdığınızda veya düzenlediğinizde aynı efektler değiştirilen içeriklere uygulanır.

Örneğin, metin katmanına alt gölge uygularsanız ve ardından yeni bir metin eklerseniz gölge yeni metne otomatik olarak eklenir.

Birden fazla efekt uygulanmış katmanı gösteren katmanlar paneli

Birden fazla efekt uygulanmış katmanı gösteren katmanlar paneli

Katmanlarınıza hazır stiller uygulayabilirsiniz. Bunlara Stiller panelinden ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra siz katmanlarınıza özel stil uygulamaları yapabilirsiniz. Bu yaptığınız özel uygulamaları kaydettiğinizde artık bir hazır stile dönüşür.

Stiller paneli ve kitaplık

Stiller paneli ve kitaplık

Katmana hazır stil uygulamak için Stiller panelinden ilgili stili tıklamanız yeterlidir. Stili katmana ya da belge üzerine sürükleyerek de uygulama yapabilirsiniz. Katmanlar panelinde, stili başka bir katmana kopyalamak için katmanın efekt listesinden Alt tuşunu (Windows) veya Option tuşunu basılı tutarak (Mac OS) başka bir katmana sürükleyerek kopyalama da yapabilirsiniz.

Katman Stili İletişim kutusunda katmana uygulanan stilleri düzenleyebilir veya yeni stiller oluşturabilirsiniz. Bu iletişim kutusuna panelin altındaki efekt simgesine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Katmanın minik remi dışındaki alana çift tıklayarak da ulaşmanız mümkündür. Kutuda genel “Stiller”, “Karıştırma Efektleri” başlıkları vardır. İlgili başlığı tıklayarak işlem yapabilirsiniz.,

Katman stilleri ve karıştırma seçenekleri iletişim kutusu

Katman stilleri ve karıştırma seçenekleri iletişim kutusu

Katman stil ve efektlerini tanıyabilmek için küçük bir uygulama yapınız.

Bunun için 800×800 piksel ölçülerinde beyaz bir belge açınız. Yeni katman oluşturup alttakine seçim aracı ile bir daire seçimi yapıp bildiğiniz yöntemle kırmızı renkle doldurunuz. Yazı aracını seçerek yazı ekleyiniz. Yazı katmanı otomatik olarak ayrı bir katmana yazılacaktır.

Daire katmanına çift tıklayarak stil ve efekt iletişim kutusunu açıp önce gölge sonra da eğim verip kabart efektlerini uygulayınız. Devamında yazı katmanına çift tıklayarak önce bir cam düğme stili ve sonra da en altta bulunan kontur seçeneğini uygulayınız. Aşağıdaki görünümü elde etmek için değerlerle oynayabilirsiniz.

Stil ve efekt uygulaması

Stil ve efekt uygulaması

Bir sorunla karşılaşmış ya da değerlere ulaşmakta zorlanmış olabilirsiniz. Çözüm için aşağıdaki şekli inceleyiniz.

Efekt ve stil uygulama açıklaması

Efekt ve stil uygulama açıklaması

Daire katmanımızı tekrar seçip katman iletişim kutusuna giriniz. Yeni stil düğmesine tıklatıp stilimizi bir isim verip kaydediniz. Hazırladığınız stilin ilgili bölüme eklendiğini göreceksiniz.

Özel katman stilleri oluşturduğunuzda Alt Gölge, İç Gölge, İç Işıma, Dış Işıma, Eğim Ver ve Kabart ve Saten efektlerinin şeklini belirtilen aralığın üzerinde kontrol etmek için konturları kullanırsınız. Kontur açılır panelinde ve Hazır Ayar Yöneticisi’nde konturların ön izlemesini seçebilir, sıfırlayabilir, silebilir veya değiştirebilirsiniz.

Bir efekt ya da stil için Katman Stili iletişim kutusu kontur ayrıntısı

Bir efekt ya da stil için Katman Stili iletişim kutusu kontur ayrıntısı

Stiller paneli menüsünü kullanarak stilleri bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Kitaplığı istediğiniz yere kaydedebilirsiniz. Bununla birlikte, kitaplık dosyasını varsayılan hazır ayarlar konumundaki Presets/Styles klasörüne yerleştirirseniz uygulamayı yeniden başlattığınızda kitaplık adı, Stiller paneli menüsünün altında görüntülenir.

Hazır ayar stilleri kitaplıklarını yeniden adlandırmak, silmek ve kaydetmek için Hazır Ayar Yöneticisi’ni de kullanabilirsiniz. Yöneticiye stil panelinden ulaşabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir