Montaj Nedir? Fotoğrafta Montaj Teknikleri Nelerdir?

Montaj genel anlamıyla ayrı parça, kayıt veya görüntüleri birleştirerek kullanılacak işe uygun duruma getirmek olarak tanımlanabilir.

Montajın Amacı

Fotomontaj ise (fr.photomontage) birkaç fotoğrafın veya fotoğraf parçasının, tutarlı bir anlam oluşturmak üzere tek bir görüntü hâlinde birleştirilmesidir. Kolajın bir türü olan fotomontaj, basın ve yayın sektöründe, eğlence ve politik hiciv amaçlı olarak ya da reklam sektöründe, gerçeküstü görüntüler elde etmek için kullanılır. Bu çalışmaların bir bölümü sanatsal kaygılarla yapılırken bir bölümü de ticari amaçla, dikkat çekmek için kullanılan sanal mekânlar ve gerçeküstü görüntüler elde etmek için kullanılmaktadır.

Montaj Teknikleri

Fotomontaj günümüzde birbiri ile ilgisi olmayan farklı objeleri, ışık, gölge, perspektif ve diğer özellikleri gözeterek bir araya getirme sanatıdır. Çalışanın ustalığına bağlı olarak elde edilen sonucun kalitesi artar. Fotomontaj, fotoğrafın ortaya çıktığı günden beri kullanılır. Eskiden bir karanlık oda çalışması şeklinde yapılan işlemler, artık bilgisayar başında, uygun yazılımla kısa sürede yapılabilmektedir.

Kolaj konusunda anlattığımız dört farklı tekniği ve kişiye özel yaratıcı teknikleri kullanarak fotomontaj yapabilirsiniz. Bir genelleme yapacak olursak fotomontaj tekniklerini görüntüyü işleme açısından üç guruba toplayabiliriz.

Ekleme Tekniği

Bir fotoğraftan alınan bir parçanın başka bir fotoğrafa eklenmesidir. Örneğin bir film yıldızının başını, kişinin kendi fotoğrafına monte etmesi gibi genelde montaja yeni başlayanların başvurduğu bir yoldur.

Ekleme tekniği ile fotomontaj

Ekleme tekniği ile fotomontaj

Kompozisyon Tekniği

Yaratıcı düşünerek birçok fotoğraf ya da fotoğraf parçasından yararlanarak yeni bir fotoğraf oluşturma işidir. Oldukça sabır ve hazırlık gerektiren sanatsal diyebileceğimiz bir tekniktir.

Kompozisyon tekniği ile fotomontaj

Kompozisyon tekniği ile fotomontaj

Rötuş Tekniği

Mevcut tek bir fotoğrafa, görünüm işleme programı yardımı ile farklı ifadeler yükleme amacı taşıyan tekniktir.

Rötuş tekniği ile fotomontaj

Rötuş tekniği ile fotomontaj

Kolaj / Montaj Yapılmış Örnek Fotoğraf

Anonim bir fotomontaj

Anonim bir fotomontaj

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir