Bilgisayar Kameraları (Webcam) ve Çeşitleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkçeye web kamerası şeklinde çevrilen “WebCam” cihazları, yetenekleri sınırlı bir dijital video kamera olarak tanımlanabilir.

Pahalı ve büyük bir dijital kameranın sunduğu bazı avantajlardan mahrum olan web kameraları, herşeye rağmen çok sayıda kullanıcının görüntü kaydı için yararlanabilecekleri kullanışlı birer araçtır.

Sürekli kayıt yapan güvenlik kameraları çalışma yapısı olarak web kameralarına benzerler. Aralarındaki tek fark güvenlik kameralarının görüntülerinin bilgisayar aktarılabilmesi için bir kayıt kartına ihtiyaç varken, web kameraları görüntüyü USB portu üzerinden direk aktarır.

Webcam örnekleri

Webcam örnekleri

Görüntülü sohbet yapmak , son zamanlarda web kameralarının en popüler kullanım alanı haline geldi. Eskisi gibi metinsel bazda sohbet yaparken, program penceresinin bir köşesinde sohbet edilen kişiye ait görüntünün yer alması çoğu kişinin hoşuna gitti. Bu nedenle bir çok bilgisayarda dış donanım olarak veya dizüstü bilgisayarları üzerinde entegre edilerek kullanılır.

Yapısı ve Çeşitleri

Web kameraların yapısı dijital video kameralara benzemektedir. Daha ufak yapıda olan webcam CMOS sensörü kullanır. İhtiyaca göre çözünürlükleri değişen webcamler genel olarak 640×480 piksel çözünürlükte 1.3 megapiksel kameraya sahiptir.

Webcam mercek ve CCD sensörü

Webcam mercek ve CCD sensörü

Webcam modelleri;

2D ve 3D Webcam

Kablolu ve kablosuz Webcam

Işıklı ve ışıksız Webcam

Mikrofonlu ve Mikrofonsuz webcam modelleri olarak değişir.

Bazı modellerin üzerinde tümleşik bellek bulunur. Bu da bir webcamin basit bir dijital fotoğraf makinesi gibi çalışmasına imkan verir. Bazılarında ise hareket algılandığında kendiliğinden çalışmaya başlayan hareket algılama sensörleri bulunur.

Kablolu webcamlar kablosuzlardan daha yaygındır. Kablosuz webcamlar daha pahalı olmalarına rağmen kendi avantajları vardır. Örneğin teller ve kabloların meydana getirdiği kalabalığı önler.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir