Dijital Video Kameraların Çalışma İlkesi

Dijital video görüntüsünün kaydedilmesinde izlenen iki yol vardır.

Bunlardan birincisi analog televizyonlarda kullanılan tarama sistemine uygun geçmeli (interlaced) kayıt tekniği, ikincisi ise yeni nesil dijital kameralarda kullanılan tam kayıt (Progressive) tekniğidir.

Interlaced tarama tekniği: Görüntüleri tek numaralı satırlar ve çift numaralı satırlar olarak ikiye ayırır. Bu satırları sırasıyla ilk önce tek numaralı satırları, sonra çift numaralı satırları gösterir. Daha sonra bu görüntüleri saniyede 30 görüntü hızında birleştirir.

Progressive tarama tekniği: İnterlaced taramanın tersine her satırı aynı anda tarar. Yani, görüntüler interlaced taramada olduğu gibi farklı bölümlere ayrılmazlar. Sıralı olarak bir anda tüm satırları aktarırlar. Böylece görüntüde titreme oluşmaz. Hızlı aksiyon görüntüler ve hızlı hareketli karelerde bozulma olmaz.

Progressive tarama için çok yüksek bir band genişliği olması gerekir. Bu yüzden progressive taramalı görüntüler için yüksek bant genişliğine sahip HDMI kablo, DVI kablo veya Component kablo kullanmalınız gerekir.

Kameranın mercek düzeneği ve çalışma şekli

Kameranın mercek düzeneği ve çalışma şekli

Dijital kameralarda ve analog video kameralarda olduğu gibi dijital video kameralarda da mercek düzeneğinden geçen ışık küçük bir yarı iletken resim algılayıcısı olan CCD üzerine gönderilir. Hareketli görüntüler elde edildiği için titremeye duyarlı görüntü dengeleme sistemleri kullanılarak mercekler titremelere duyarlı hale gelir.

Dijital video kamera işlemcisi ve elektronik kontrol devreleri

Dijital video kamera işlemcisi ve elektronik kontrol devreleri

Daha sonra CCD den gelen video sinyaller ve mikrofondan gelen ses sinyalleri elektronik kontrol kartına gönderilir. DIGIC DV işlemciyle kayıt ortamına göre dijital (0 ve 1) olarak kaydedilir. Dijital video kameralarda kayıt ortamı olarak kaset bant , DVD ya da harddisk kullanılır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir