Dijital Video Kameralar (Camcorder) ve Çeşitleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yüksek kalitede hareketli dijital video kaydı yapabilen cihazlardır. Dijital fotoğraf makinelerinin hareketli görüntü çekebilmesi gibi dijital video kameralar da fotoğraf çekebilir.

Yapısı ve Çeşitleri

Kullandıkları kayıt teknolojileri bakımından farklı dijital video kameralar vardır. Bunlar:

Dijital 8

Mini DV

DVD

HDV

HDD

Flash Bellekli (hafıza kartlı)

  Dijital 8

Video kameraların ilk versiyonudur. Analog Hi 8 video kameraların varisi olan bu cihaz Dijital 8 adlı kayıt formatını kullanır. Dijital 8 kayıt formatını kullanan cihazlar Hi 8 analog kasetleri oynatabilme özelliğine de sahiptir. Dijital 8’in kaset bant genişliği 8 mm’dir.

Dijital 8 video kamere ön ve arka yüzü

Dijital 8 video kamere ön ve arka yüzü

  Mini DV

Dijital kasetler küçültülerek MiniDV adlı yeni bir standart geliştirildi. Dijital 8 ve MiniDV standardlarının kaset yapıları farklı olmasına karşın her ikisi de 500 satırlık çözünürlüğe sahiptir. Ayrıca Dijital 8’in kaset bant genişliği 8mm iken MiniDV’nin kaset bant genişliği 6 mm’dir.

MiniDV video kamere ön ve arka yüzü

MiniDV video kamere ön ve arka yüzü

  DVD

Dijital kayıt ortamı olarak CD, DVD kullanımının artması ile (özellikle DVD disklere uzun süreli yüksek kaliteli video kaydı yapılabilmesi) birlikte kayıt ortamı olarak DVD kullanan video oynatıcılar geliştirilmiştir. Dolayısıyla 500 satır kalitesinde olan Dijital 8 ve MiniDV’lerden biraz daha yüksek kaliteli bir kayıt teknolojisi ortaya çıkmıştır.

MPEG-1 (Moving Picture Experts Group) sayısal video sıkıştırma formatında, VCD kalitesinde bir video görüntüsü 352X288 piksel çözünürlüğünde kaydedilirler. Bunun yanında MPEG-2 sayısal video sıkıştırma formatında DVD kalitesinde bir video görüntüsü 720X526 piksel çözünürlüğünde kaydedebilirler.

DVD video kamere ön ve arka yüzü

DVD video kamere ön ve arka yüzü

  HDV

Yüksek tanımlamalı/yoğunluklu (HD-High Definition) TV yayınlarıyla birlikte yüksek çözünürlükte kayıt yapan video kameralar geliştirilmiştir. HD teknolojisiyle bu oran 1080i formatı için 1920×1440 değerine çıkartılmıştır. HD kayıt yapan video kameralar HDV kasetler kullanmaktadır.

HDV video kamere ön ve arka yüzü

HDV video kamere ön ve arka yüzü

  HDD

Dijital kameraların yaşadığı en büyük sorun uzun süreli yüksek kaliteli film kaydı yapmada yaşanılan hafıza yetersizliğidir. Bu sorunu çözmek için DVD çözünürlüğünde kayıt medyası olarak HDD (Hard Disk Drive)’ye kayıt yapan video kameralar geliştirilmiştir.

HDD video Kamere ön ve arka yüzü

HDD video Kamere ön ve arka yüzü

  Flash bellekli

Kayıt ortamı olarak CF (Compact Flash), Microdrive, SD (Secure Digital), Memory Stick gibi flash bellek kartlarına video kaydı yapan kameralar üretilmektedir.

Flash bellekli video kamere ön ve arka yüzü

Flash bellekli video kamere ön ve arka yüzü

Dijital video kameranın (camcorder) genel yapısı dijital kameraların yapısıyla paralellik göstermekte olup en büyük farkları yüksek kaliteli ve uzun süreli video çekimi yapabilmeleridir.

DIGIC DV

DIGIC DV

Yüksek kaliteli ve uzun süreli video çekimi yapabilmesinin nedeniyse yapılarında kullanılan geniş ölçek entegreli (LSI-Large Scale Integrated) sayısal resim işlemcisinin (DIGIC DV) dijital kameralarda kullanılan resim işlemcisinden daha kuvvetli olmasıdır.

Dijital videokameranın yapısı

Dijital videokameranın yapısı

Genel bir video kamera cihazı iki temel bölümden oluşur:

Kamera bölümü: Bu bölüm CCD optik algılayıcısını, mercekleri, yakınlaşma (zoom) motorlarını, odaklamayı ve diyaframı(aperture) içerir.

Video kayıt bölümü: Bu bölüm CCD yoluyla elde edilen bilginin analog/dijital dönüştürücüler yoluyla sayısala sinyallaere çevrilmesinden sonra kayıt ortamına yazılmasını sağlar.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir