Dijital Video Kameraların Teknik Özellikleri

Camcorderlerin (Dijital video kameralar) birçok teknik özelliği vardır. Aşağıda bu özelliklerden yaygın oalarak kullanılanlar açıklamıştı

Otomatik Odaklama (Auto focus)

Camcorder olarak adlandırılan video kameraların en önemli özelliklerinden biri lens düzeneğinin yapısıdır. Bir kamerayla açık ve berrak bir görüntü alabilmek için lens düzeneğinin odağının iyi ayarlanması gerekir. Hareket halindeki bir kamerayla odaklama yapabilmek zordur. Bu nedenle video kameralarda otomatik odaklama (auto focus) düzeneği bulunur.

Otomatik odaklama kızıl altı(infrared) sinyalle nesnelerin mesafesinin ölçülmesiyle yapılır. Kızıl altı sinyal çerçevenin ortasındaki nesneye çarpar ve video kamerada yer alan bir algılayıcıya geri döner.

Mikroişlemci kızıl altı ışığın ne kadar sürede geldiğini hesaplar. Bu süre ışık hızıyla çarpılır ve gidiş dönüş dolayısıyla ikiye bölünür. Böylece nesnenin mesafesi hesaplanır ve lens düzeneğini hareket ettiren küçük bir motor yardımıyla odaklama işlemi gerçekleştirilir.

Işık Şiddetinin Otomatik Olarak Ayarlama

Camcorder video kameraların bir diğer önemli özellikleri ışık şiddetinin farklı seviyeleri için kendilerini otomatik olarak ayarlayabilmeleridir. Camcorder CCD üzerindeki fotohücrelerin yüklerini izler ve kameranın iris’ini ayarlayarak lensin içinden daha fazla ya da daha az ışık geçmesini sağlar.

Camcorder içindeki bilgisayar olarak nitelendirilebilecek elektronik devre yardımıyla her zaman en iyi kontrast (karanlık ve ışık arasındaki denge) oranı ayarlanır. Böylece resimler çok karanlık ya da çok aydınlık gözükmez.

Video Kaydı

Kameraların bir diğer özelliği de NTSC ve PAL yayın türünde video çıkışına ya da video kaydına sahip olup olmadıklarıdır.

Video yayın türünün dünyadaki dağılımı

Video yayın türünün dünyadaki dağılımı

NTSC Kuzey Amerika ve Japonya’da kullanılan bir televizyon yayın standartıdır.

PAL Avrupa ve Türkiye’de kullanılan yayın standartıdır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir