Renkli Film ve Dia Pozitif Banyo Malzemeleri Nelerdir?

Karanlık oda düzenlenirken renkli ve siyah-beyaz banyo ve baskının yapılacağı şekilde hazırlanmasına dikkat edilir.

Renkli Film Banyo Malzemeleri 

Hatta dia pozitiflerin banyosu yapılacak şekilde de düzenlenir. Bu nedenle renkli banyo malzemeleri ile siyah-beyaz banyo malzemeleri aynıdır. Sadece agrandizöre renkölçer aparatı takılır. Bir de kimyasal maddelerde farklılıklar vardır.

Bunlar ise aşağıdaki gibidir.

Kimyasalların içerdiği maddeler

Kimyasalların içerdiği maddeler

Renkli filmde olduğu gibi kullanılan kartların markalarına göre banyolarda küçük de olsa bazı farklılıklar vardır. Ama genel olarak iki ya da üç banyo aşaması kullanılmaktadır. Günümüz fotoğraf baskı tekniğinde artık iki banyo kullanılmakta ve bunlar bazı simgelerle belirtilmektedir. (RA-4. C-41 gibi). İçerdiği kimyasalların açılımı yukarda verilen elementlerdir.

Dia Pozitif Banyo Malzemeleri

Dia banyosu günümüzde E-6 olarak da bilinir. Çünkü çekilen film negatif aşamasından öte film üzerinde pozitif görüntüyü sağlar. Bu özelliğinden dolayı dia pozitif olarak da adlandırılır. Banyo malzemeleri markalar arasında farklılık gösterse de genel olarak film banyo ve kart baskı kimyasallarını kapsamaktadır.

Kullanılan malzemeler renkli film banyo malzemeleridir. Sadece kimyasal maddeler farklıdır. Bu kimyasallar da renkli film banyosu ile renkli kart banyo malzemeleridir. Bu nedenle yukarıda verilen kimyasal maddeler ile hemen hemen aynıdır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir