Siyah-Beyaz Film Banyosu Nasıl Yaptırılır?

Filminizi banyo etmek için ışık sızdırmayan bir karanlık oda ortamı hazırlamalıdır. Bu laboratuvarın ısısı 20 derecenin altında ise bir klima ile ısısı yükseltilir. Kullandığınız filmin ebadına göre spiral ve tank bulundurmanız gerekir. Işığı kapatmadan kullanılacak malzeme ve kimyasallar sıralı olarak elinizin altında hazır olmalıdır. Banyo için kullanılacak kimyasallar bir cam ölçeğe doldurulur.

Filmin ucu dik olarak kesilir. Roll filmde ise filmin ucunu kesmeye gerek yoktur. Filmin spirale sarılması işleminden önce (henüz karanlık odanın ışıklarını söndürmeden önce) spiral, makas, film kaseti, tank ve tank kapağını karanlıkta iken rahatça ellerinizin altında hissedecek şekilde uygun yerlere koyar ve genel aydınlatmayı kapatırsınız.

Filmin spirale takılması

Filmin spirale takılması

Filmin spirale takıldığı giriş kısımlarına başparmakları koyup diğer parmaklarla spirali kavrarsınız. Film kasetini aşağı doğru çekip filmin bir miktar açıkta kalmasını sağladıktan sonra, iki elinizle kavradığınız spirali ileri geri çok sert olmayacak şekilde hareket ettirirsiniz. Bu hareketlerle filmin açıkta kalan kısmının spirale sarılmasını sağlarsınız. Film arada bir yuvadan çıkabilir. Kırmadan ezmeden tekrar yuvasına koyarak sarımı tamamlamalısınız.

Filmin spirale sarılması

Filmin spirale sarılması

Siyah-Beyaz Film Banyosu

Açıktaki kısmın tamamı sarılınca film kaseti spirale gelip dayanacaktır. Film kasetini aşağı doğru çekip bir miktar filmin boşta kalmasını sağlayıp, yeniden film spirale sarılır.

Bunu birkaç kez tekrar ettikten sonra film tamamen spirale sarılmış olacaktır. Film bittiğinde kaseti yeniden aşağı çekmek mümkün olmayacaktır, el yordamıyla filmin son kısmı makasla kesilip kasetten ayrılır

Filmin spirale sarılma işlemi

Filmin spirale sarılma işlemi

Spiral yıkama tankının çubuğuna takılır ve tankın içine yerleştirildikten sonra kapağı kapatılır. Tank kapağını kapatmak için çevirdiğinizde, kapağın diş kapmamasına özen göstermelisiniz. Eğer diş kaparsa, kapak tam kapanmaz ve filmin ışık almasına neden olabilir. Ayrıca tankın içindeki küçük borunun yerinde olup olmadığını da kontrol ediniz. Eğer yerine tam oturmazsa kimyasalların konmasında problem yaşayabilirsiniz.

Spiralin yıkama tankına takılması

Spiralin yıkama tankına takılması

Büyük kapağı kapattıktan sonra genel aydınlatma artık açılabilir. Birinci banyoyu tanka döktükten hemen sonra alarm saati ayarlanır, tankın üst kapağı da kapatılır. Alarm saati çalıncaya kadar tank birer dakika arayla çalkalanır.

Spiralin yıkama tankına takılma işlemi

Spiralin yıkama tankına takılma işlemi

Saat çalınca tanktaki banyo şişesine boşaltılır. İkinci banyo konmadan önce tanka arı su konur iyice çalkalanır. Bunda amaç banyoların birbirine karışmasını önlemektir. Bu banyoya ,ara banyo denir. Ardından alarm saati ayarlanır ve 3.banyo tanka doldurulur.

Filmin yıkama tankında bekletilmesi

Filmin yıkama tankında bekletilmesi

Saat çalınca tankın kapağı açılır ve film bir akarsu musluğunun altına konur. En az 5-10 dakika film duru su altında yıkanır. Film spiralden çıkarılır, altına ve üstüne birer mandal takılır. Film kurutma ipine ya da film kurutma dolabına atılır. Artık filminizin banyo işlemi tamamlanmıştır ve baskıya hazırdır.

Filmin yıkanması işlemi

Filmin yıkanması işlemi

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir