Renkli Film ve Dia Film Banyosu Nasıl Yaptırılır?

Burada anlatacağımız banyo işlemi piyasadaki fotoğraf baskı laboratuvarlarında kullanılan yöntemden ziyade daha küçük ve amatör nitelikteki baskı yöntemidir.

Renkli Film Banyosu

Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz film yıkama makinesi basit ama siyah- beyaz ve renkli banyo yapabilen ve küçük atölyelerde kullanılan bir makinedir.

Bu makinelerin üzerinde ısıtıcı ve otomatik süre ayarlayıcı olması karanlıkta filmi bir hazneden diğer hazneye taşımada kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca bölümünün fazla olması bir banyodan diğerine geçerken arı su ile yıkamayı da sağlamaktadır. Ama fotoğraf baskı sektörü ağırlıklı olarak mini-lab kullandığı için artık bu tür film yıkama makinelerine ihtiyaç duyulmamaktadır

Kullanılan malzemeleri sıralayıp ardından adım adım uygulamalısınız. Renkli film banyosu için gerekli malzemeler, siyah-beyaz banyo malzemelerinden pek farklı değildir. Uygulaması da belki aynıdır. Ancak renkli banyonun kimyasal bileşenleri farklıdır. Siyah-beyaz film banyosunda üç aşama varken renkli film banyosunda en az dört aşama vardır.

Siyah-beyaz film banyosunda olduğu gibi renkli banyoda da film sarma aşaması ve birinci banyo aşaması aynıdır. Yani film karanlık ortamda spirale sarılır ve birinci banyoya konur. Renkli filmlerin kimyasal içinde kalma süreleri siyah-beyaz filmlere göre daha kısadır. Ardından ikinci banyo daha sonra da üçüncü banyo işlemine tabi tutulur. Banyolar arasında mutlaka durulama banyosu kullanılmalıdır. Aksi hâlde banyolar birbirine karışabilir. Bu da sonucu önemli ölçüde etkiler.

Banyo işlemi tamamlandıktan sonra kurutma işlemini gerçekleştiririz. Ardından baskı işlemine geçeriz.

Siyah beyaz ve renkli baskı yapabilen makine

Renkli ve siyah beyaz baskı yapabilen makine

Dia Film Banyosu 

Dia filmleri banyo sonrası negatife dönüşmeden pozitif görüntü oluşturur. Banyoları da normal filmlere göre daha fazladır. Ortalama altı banyo aşamasından geçer. Bu banyolar renkli film banyosu ile renkli kart banyosunun kimyasallarından oluşur.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir