Dijital Yazıcılarda Kullanılan Baskı Kâğıtları Hangileridir?

Dijital yazıcıların hepsi fotoğraf baskısı yapmaz. Bu konuyu yukarıda açıkladık. Fotoğraf baskısı yapan yazıcıların kullandıkları kâğıt normal kâğıttan farklıdır.

Gerçi normal birinci hamur en az 80 gr kâğıda da baskı yapabilirler. Ancak fotoğraf baskısı yapabilen yazıcıların hemen tamamı püskürtmeli veya nokta vuruşlu sistem olduğundan kâğıda görüntüyü dağıtırlar ve renkleri birbirine karıştırırlar. Bu nedenle fotoğraf kâğıdı farklı yapıda üretilmiştir.

Dijital yazıcı kâğıtları yeni exred teknolojisi, silver hâlinde emisyonları kullanarak dijital çekime daha duyarlı hale getirmiştir. Bu sistem daha çok gölgeler ve detayların daha belirgin olmasını sağlamıştır.

Kâğıtlarda özellikle beyaz zemin ve beyaz görüntülerin eksiksiz ve net gözükmesini daha iyi ve canlı renklerin elde edilmesini sağlamak için çalışılır. Kâğıtların daha uzun ömürlü ve renkleri soldurmaya yapıda olması hedeflenir. Üretici firmalar özellikle bu alanlarda daha iyi kâğıt üretme gayreti gösterirler.

Yazıcılarda kullanılan kağıt formatları

Yazıcılarda kullanılan kağıt formatları

Fotoğraf kâğıtları özellikle yazıcıların kâğıt girdilerine göre ebatlandırılır. Ama piyasada daha çok şu ebatlarda dijital yazıcı fotoğraf kâğıtları bulunur

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir