Fotoğrafçılıkta Portre Türleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Büst

Başın alt hizasından başlayıp üst kısmına kadar olan bölgenin çerçevelediği çekim ölçeğidir.

Baş çekimi, çenenin alt bitiminden itibaren sadece başı çerçeveleyerek çekilir. Bu çekimde kesinlikle çeneden kesme yapılmaz. Çok zorunlu hâllerde ise saçlardan, daha olmazsa başın üst tarafından kesilebilir.

Portre (Büst) çekimi

Portre (Büst) çekimi

Omuz

Omuz hizasından başlayıp başın üstüne kadar olan bölgenin çerçevelendiği çekim ölçeğidir. Kişinin omuz hizasında, kravat bağlantısının hemen bitiminde, tam görünecek şekilde çerçevelenmesidir.

Oran olarak 1/4’e yakındır. Fotoğrafçılıkta ise vesikalık fotoğraf çekimi şeklinde uygulanmaktadır. Röportaj, senaryo, konunun özelliği ve tanıtımı gereği bu çekime başvurulur.

Portre (Omuz) çekimi

Portre (Omuz) çekimi

Bel

Bel hizasından başlayıp baş üstüne kadar olan bölgenin çerçevelendiği çekim ölçeğidir. 2/4 oranında olup kişinin belden yukarısının (göbek altından) çerçevelenmesidir.

Portre (Bel) çekimi

Portre (Bel) çekimi

Bütün Boy

Modelin ayakucundan başın üst kısmını da içine alacak şekilde oluşturulan çerçevedir. Bu çekim ölçeğinde dikkat edilmesi gereken ayakların ya da başın üst kısmının kesilmemesi, ayakların alt kısmında ve başın üst kısmında bir miktar boşluk bırakılmasıdır.

Bunun en önemli iki nedeninden ilki, tam deklanşöre basarken nefes alma veya küçük bir hareket sonucunda çerçevenin kayarak istenmeyen bölümlerin kesilmesi; ikincisi ise baskı sırasında baskı makinesinde çerçevenin kenarlarının zaman zaman kesintiye uğramasıdır. Burada çerçeveleme yan olarak yapılabildiği gibi dik olarak da yapılabilir.

Bütün boy Atatürk portresi

Bütün boy Atatürk portresi

Grup Portreleri

Birden fazla kişinin aynı kare içinde yer almasıyla oluşan portrelerdir: Aile fotoğrafları, toplantılar, koronun yer aldığı kalabalık topluluklar, şirket çalışanlarının fotoğrafları gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Grup fotoğraflarının konusu iki kişi olabildiği gibi onlarca kişi de olabilir.

Grup portre çekim örnekleri

Grup portre çekim örnekleri

Cepheden

Modelin tam karşısından yapılan çekimlerdir.

Cepheden portre çekim örnekleri

Cepheden portre çekim örnekleri

Profil/Yan

Profil/Yan portre çekimi

Profil/Yan portre çekimi

Yarım yandan çalışılan portreye denir.

You may also like...

2 Responses

  1. mehdu (edu-mehdu) dedi ki:

    Öncelikle bilgiler ve emeğin içiçn ellerimne sağlık. ayrıca Atatürk resimleri kullanman da gösterileck en güzel örnek olmuş…
    saygoılarımla

    • Fotox dedi ki:

      Beğendiğinize sevindik yorumunuz için teşekkür eder ‘ışığın her zaman makinenizin arkasında kalmasını dileriz’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir