Portre Fotoğraf Çekilmeden Önce Dikkat Etmesi Gereken Noktalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Psikolojik Durum

Portre fotoğrafçılığı bir insanın diğer insanla karşılaşması demektir.

Portre çekimlerinin en önemli kuralı saygılı ve görgülü olmaktır. Fotoğrafçının kendisine yüzeysel gülücüklerden ve sıkıcı pozlardan daha fazlasını veren bir modele ihtiyacı vardır.

Model duran kişinin ise fotoğrafçıya güvenebilmesi gerekir. Bu karşılıklı güven özellikle önceden planlanmış çekimler için (moda fotoğrafı, röportaj, özel gün fotoğrafları vb.) geçerlidir.

Uğraşınız insan olduğuna göre çekim öncesi modelinize yaklaşımınız çok önemlidir. Model, kamera ve fotoğrafçı üçgeni içindeki başlıca kontrol merkezi sizsiniz. Model kamera karşısında tedirgin ve gergindir, artık o kişi “kendisi” değildir.

Burada fotoğrafçıya düşen iş, modeliyle kuracağı sıcak diyalogdur. Ona içtenlikle yaklaştığınızı ve onu önemsediğinizi hissettirecek şekilde davranmalısınız. Öyle ki size gelmekle doğru karar verdiğini düşündüreceksiniz.

Bu iletişim sürerken onu keşfetmeye çalışınız. Nelerden hoşlanır, neleri sever, hangi davranış biçimi onu rahatlatır? Onu etüt ederken bir yandan da mesleki araştırmanız devreye girer. Yüz şekli “fotoğrafça” ideal değilse (fotojeni), sizin tarafınızdan düzeltilmesi gereken yanlarını, hafızanıza bir bir not almalısınız. Onu ince ince överek yeniden “kendisi” olmasını sağlamalısınız. Modelinizi incelerken onun kendisinde vurguladığı özelliklerin ön plana çıkmasına yardımcı olunuz.

Portre dizisi

Mümkün olduğu kadar rahatsız edilmeyeceğiniz ortamlar seçiniz. Modelin veya sizin dikkatinizin dağılması, kötü fotoğraflar olacağının bir işaretidir.

Modelinizi zorlayan veya doğal olarak algılamadığı hareketler, eğilmeler, bükülmeler yapmaya zorlamayınız. Bunun sonucunda fotoğrafınız başarısız olur.

Model sıkılmamalıdır. Modelin rahat ve doğal durması sağlanmalıdır.

Fotoğraf çeken, fotoğrafı çekileni memnun etmek için onun yüzünde iyi bir ifadeyi yakalayabilmelidir. İfadeye direkt olarak etki eden gözler ve ağızdır.

Yorgunluk

Portresi çekilen modeller de insandır. Onlar da soğukta üşür, sıcakta terler ve uzun bir seans sırasında acıkır ve susar. Uzun süren seanslarda modeli rahatlatacak, dinlenmesini sağlayacak kısa molalar veriniz.

Seans esnasında da modelinizle konuşmayı ihmal etmeyiniz. Hoş bir sohbet kasılmaları azaltır ve fotoğraflarınıza faydalı olur.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir