Portre Çekiminde Kullanılan Fonlar Nasıl Olmalıdır?

Stüdyoda modelin arkasında yer alan fon, belli bir anlatım içermeyen herhangi bir yüzeydir.

Fonlar genellikle basit tutulur ve çoğunlukla düz renkli (nötr) bir fon seçilir. Düz fon, modeli öne çıkararak dikkati modele çeker.

Fonun yüzeyi mat olmalıdır. Böylece üzerine düşen ışığı dağıtarak eşit derecede yansıtır, istenmeyen parlamaları (refle) ve yansımaları da önler.

Boyanmış bir pano, fon kâğıdı, duvar kâğıtları, kumaş fonlar ya da stüdyonun gerçek duvarı fon olarak kullanılabilir. Kâğıt ya da kumaş fonlar, kadraj içindeki bütün alanı kaplamalıdır.

Kullanılabilecek oldukça çok sayıda fon rengi vardır. En çok kullanılan fon renkleri beyaz, siyah, koyu mavi, mavi, yeşil ve kahverengidir. Beyaz bir fon üzerinde gerekli ışık ayarlamaları yapılarak çeşitli gri tonlar elde edilir.

Mavi, cilt tonunun tamamlayıcı rengi olduğundan portre fotoğraflarında çok kullanılır, konu-fon ayrımını sağlar. Aynı zamanda gökyüzünü çağrıştırdığından portre için doğal görünümlü bir fon oluşturur. Dikkat çekici ve konuya baskın gelen fon renkleri yalnızca teatral ve fantastik portre türleri için uygundur.

Fon, modelin taşıdığı ton değerleri ile uyum içinde olmalıdır.

Hem kompozisyon hem de renk açısından konu ile fonun birbirleriyle uyumlu olması temel ve güvenilir bir kuraldır. Örneğin, açık renkli saçı ve giysileri olan bir model, siyah fon önünde yer aldığında oldukça yüksek bir kontrast yaratır. Buna karşın açık tonlu fon önüne yerleştirilmiş siyah ya da koyu tonlu renklere bürünmüş bir model, çerçeveden fırlıyormuş gibi bir etki yaratır.

Portre çekiminde fon kullanımı

Portre çekiminde fon kullanımı

Renkli filmde hem konunun cildine hem de giysilerinin renklerine uygun bir fon seçilmelidir. Soğuk renkli fonlar, yüz kenarlarında renk yansıması yaparak sağlıksız bir görünüm verebilir. Renkli portre baskısı yapılırken soğuk fonlar cilt rengini olduğundan daha canlı-yapay gösterecekleri için önerilmez.

Yetişkinler ve genç modeller için toprak renklerini çağrıştıran kahverengi, siyah, yeşil, koyu kırmızı gibi fon renkleri uygundur ( low-key fonlar). Çocuk ve moda fotoğraflarında ise genellikle beyaz ya da açık ton renklerden oluşan fonlar kullanılır (high-key fonlar).

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir