Fotoğraf Film Seçimlerinde ve Kullanımında Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

 Makineye Uygun Film Seçimi

Film fotoğraf makinesine uygun boyutlu seçilmelidir. Roll film, 35 mm film, büyük boyutlu film, küçük boyutlu film gibi.

Konuya Uygun Film Seçimi

Portre, manzara, moda, iç mekân, dış mekan gibi değişik mekanlardaki çekimler için konuya uygun film seçilmelidir. ASA, DIN, ISO değerleri (yavaş filmler, hızlı filmler); filmin boyutu; siyah -beyaz, renkli, negatif veya pozitif film gibi.

Ortamın Işık Koşullarına Uygun Film Seçimi

Üçüncü aşamada filmin duyarlılığını belirlemek gerekir. Fotoğrafı çekilmek istenilen konular farklı ışık ortamlarındadır. Bazı konular yüksek ışık ortamında, bazıları da gölgede olabilir. Ortamın ışık durumuna uygun duyarlılıkta film kullanılması gerekir. Örneğin yüksek ışık ortamında yüksek 800 ISO değerli film kullanıldığında teknik ve estetik açıdan birçok sorun ortaya çıkar (grenlerin artması gibi); ancak 100 ISO değerli bir film kullanıldığında hem alan derinliği daha kolay kontrol edilir hem de görüntünün detayı zenginleşir.

Filmlerin Niteliklerine Uygun Film Seçimi

Filmler ışığa karşı duyarlılığına göre de üç gruba ayrılır: Yavaş, orta ve hızlı duyarlıklı filmler. Filmin ışığa karşı duyarlılığını belirleyen, duyarkat üzerindeki gümüş bromür yani gren yapısıdır. Gren yapısı küçüldükçe duyarlılığı azalır, gren yapısı büyüdükçe duyarlılığı artar. Duyarlılığına göre filmler seçilirken, bu seçimi belirleyen etkenler gren yapısının görüntü üzerinde ortaya çıkardığı etkilerdir. Gren yapısı iki konuyla doğrudan ilgilidir: Birincisi ışık koşulu diğeri ise görüntünün netlik, keskinlik, tonlama değeri ve kontrastlık açısından ortaya çıkışıdır.

 Kullanım Tarihine Uygun Film Seçimi

Tarihi geçmiş duyarlı malzemeler, duyarlıklarını yitirirler, kontrastlıkları azalır ve renk bozuklukları ortaya çıkar.

Renkli malzemenin dayanma süresi siyah-beyaz malzemeye oranla çok kısadır. Film yapımcıları satışa çıkardıkları filmlerin ambalaj kutuları üzerine genellikle siyah-beyaz filmlerde iki yıllık, renkli filmlerde ise 18 aylık bir kullanılma süresi tarihi atarlar.

Fotografik duyarlı malzemenin bozulmalarına neden olan etkenler, ısı, nem, bazı kimyasal maddelerdir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir