Fotoğraf Makinesine Film Takılması Nasıl Yapılır?

Filmi fotoğraf makinesine takmak, bu işe alışkın olan bir fotoğrafçı için çok kolay bir iştir ama fotoğraf makinesini çok fazla tanımayan, fotoğrafa yeni başlayanlar için büyük bir soru işaretidir ve çoğu kez bir korku kaynağıdır.

Bu nedenle, pek çok fotoğrafçı adayının denemeye cesaret bile edemediği bir işlemdir. Bu basit işlemi filmi takıp çıkararak öğrenmek en doğru yoldur.

Motorlu makinelerde kapağın sol yanındaki sürgülü kilidin kaydırılması, mekanik makinelerde ise geri sarma kolunun yukarıya çekilmesiyle arka kapak açılır.

Fotoğraf makinelerinin çok büyük bir bölümünde sol (çok az bir bölümünde ise sağ) tarafta film yuvası bulunur.

Fotoğraf Makinesine Film Takılması

Film kasetini bu yuvaya yerleştirerek, filmin ucu bir miktar çekilir. Motorlu makineler de, filmin ucunu kırmızı işarete kadar çekip bırakmanız ve arka kapağı kapamanız yeterlidir.

Filmin Takılması

Filmin Takılması

Bazı modeller arka kapak kapanır kapanmaz filmi saracaktır. Diğerlerinde ise deklanşöre bir kez basmanız yeterlidir.

Filmin Takılıp Ayarlanması

Filmin Takılıp Ayarlanması

Mekanik (kurmalı) makinelerde ise filmin ucunu biraz daha fazla çekerek, sağ taraftaki dikey merdanenin içindeki yarıktan geçirmeniz gereklidir. Bu işlemi yapıp, deklanşöre bir kez bastıktan sonra kurma kolunu çevirdiğinizde filmin üst ve alt tarafında bulunan perfore delikleri dişlilere geçerek ilerler.

Arka kapağı kapatmadan önce, geri sarma kolunu ok yönünde bir iki tur döndürerek filmi gerginleştirin. Arka kapağı kapatın. Deklanşöre bir kez daha basıp kurma kolunu sararak filmin ışık görmüş olan bölümlerinin ilerlemesini sağlayınız.

Filmin Yerleştirilmesi

Filmin Yerleştirilmesi

Bu işlemi yaparken mutlaka gözünüzle geri sarma kolunu izleyin. Eğer kurma kolu dönüyorsa, filminiz doğru olarak takılmış demektir; Ama eğer dönmüyorsa, filminiz iyi takılmamış demektir. Bu durumda, arka kapağı yeniden açarak daha özenli bir şekilde aynı işlemleri yeniden yapmanız gerekir.

Pozun Yerine getirilmesi

Pozun Yerine getirilmesi

Filmi çıkarmak istediğimizde ise, yapmamız gereken işlemler daha da kolaydır. Eğer motorlu bir makineniz varsa, geri sarma düğmesine (bazı modellerde iki ayrı düğmeye aynı anda) basarak filmin geri sarılmasını beklemeli, işlem bittikten sonra da arka kapağı açarak film kasetini yerinden çıkarmalısınız.

Düzgün takılmayan filmin yeniden yerleştirilmesi

Düzgün takılmayan filmin yeniden yerleştirilmesi

Eğer mekanik bir makineniz varsa, filmi geri sarabilmek için öncelikle “geri sarma kilidi”ne basınız (Genellikle makinenin alt bölümünde bulunan küçük bir düğmedir), daha sonra geri sarma kolunu ok yönünde çevirerek filmi sarınız. Eğer makinenin altında yer alan geri sarma kilidine basmadan bu işlemi yaparsanız, geri sarma kolunu çeviremezsiniz. Çok zorlayacak olursanız, filmi koparabilirsiniz.

Filmi sonuna kadar sardığınızda, geri sarma kolunun dönüşünün çok rahatladığını fark edersiniz. Bu durum, filmin tamamen kasetinin içine girdiğinin göstergesidir ve geri sarma kolunu yukarı çekerek kapağı açabileceğiniz anlamına gelir. Bu işlemi yaparak kapağı açtıktan sonra bütün yapmanız gereken film kasetini yerinden çıkarmaktır.

Düzgün takılmayan pozun yeniden yerine getirilmesi

Düzgün takılmayan pozun yeniden yerine getirilmesi

Fotoğraf Makinesine Film Takarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Fotoğraf makinesinin arka kapağını açınız.

Film kasetini film yuvasına yerleştiriniz.

Filmin ucunu bir miktar çekerek sarma silindirindeki yuvaya oturtunuz.

Arka kapağı kapatınız.

Film sarma kolu ile filmin 1. pozuna kadar sarınız.

Deklanşöre bir kez basarak motorlu makinede filmi 1. kareye getiriniz.

Film poz numaratöründen filmin doğru sarıldığını kontrol ediniz.

Makineye takılan filmin iSO ayarını yapmak \ kontrol ediniz.

Makine \ magazin arkasındaki cebe film ambalajının kulakçığını koyunuz

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir