Dijital Fotoğraf Makinelerinin Aksesuarları

Dijital kameraların kullanım esnekliği sağlayan ve bazı teknik özelliklerini kullanabilmek için gerekli olan aksesuarlar vardır.

Bu aksesuarları şu şekilde sıralayabiliriz:

Batarya ve Şarj Cihazı

Dijital kameralar modellerine göre farklı bataryalar kullanır. Dijital kameralar, film kameralara göre daha fazla enerjiye gereksinim duyduğundan yüksek mA/h değerine sahip batarya kullanılmalıdır. mA/h değeri yükseldikçe daha fazla görüntü kaydı yapılabilir, ancak fiyat da yükselir.

Batarya ve şarj çihazları

Batarya ve şarj çihazları

Genellikle LiIon (Lityum Ion), NiCad (Nikel Cadmiyum) ve NiMH (Nikel Metal Hydride) gibi şarj edilebilir bataryalar kullanmak daha ekonomiktir.

FireWire ve USB Dijital Veri Aktarım Kabloları

Dijital kameraların elbette en güzel yanı çektiğiniz görüntüleri anında bilgisayar gibi bir başka dijital platforma aktarabilmesidir. Kablosuz dijital veri iletişiminin gelişmesiyle birlikte bazı dijital kameralar da kablosuz iletişim teknolojisini kullanılmaya başladı.

FireWire ve USB bağlantı kabloları

FireWire ve USB bağlantı kabloları

Analog A/V Bilgisi Aktarım Kabloları

Dijital kameraların önemli bir özelliği de analog çıkış vermeleridir. Böylece analog ses ve görüntü girişine sahip televizyon veya video oynatıcılarında çektiğiniz görüntüleri izleyebiliyorsunuz. Bunun için A/V kablosu kullanılmaktadır.

Analog A/V ilgisi aktarım kablosu

Analog A/V ilgisi aktarım kablosu

A/V kablosunda genellikle iki çıkış bulunur. Sarı renkli olan video çıkışıdır. Televizyon ya da video oynatıcısının sarı renkli video girişine takılır. Diğer çıkış genellikle siyah, beyaz ya da kırmızı renkli ses çıkışıdır ve televizyon ya da video oynatıcısının beyaz ya da kırmızı ses (audio) girişine takılır.

DC Adaptör

Dijital kameraların bir çoğunda harici DC girişi vardır. Bu bataryaya gerek kalmadan uygun DC adaptörüyle 110 / 220 AC şebeke geriliminden beslenme olanağı sunmaktadır.

Dijital kamera DC adaptörü

Dijital kamera DC adaptörü

Flaş

Dijital kameralarla gece çekimi yapıldığında dâhili flaş yeterli gelmeyebilir. Bu durumda ortam parlaklığını yükseltmek için çok daha güçlü harici flaşlar kullanılır. Sadece gece değil, gündüz iç ve dış mekanda da flaş kullanabilirsiniz. Parlak gün ışığında yüzde istenmeyen derin gölgeler oluşabilir, bu durumda yüzü aydınlatmak için flaş kullanılarak gölgeleri yok edebilir.

Flaşsız ve flaşlı fotograf çekimi

Flaşsız ve flaşlı fotograf çekimi

Harici flaş desteği genellikle profesyonel çekim yapan makinelerde bulunur. Nasıl takıldığını öğrenmek için kameranın teknik kullanım klavuzuna bakılarak öğrenilebilir.

Düz ve halka yapısında iki ayrı harici flaş

Düz ve halka yapısında iki ayrı harici flaş

Çok Amaçlı İstasyon (Dock Station)

Dijital kameranızda çok amaçlı istasyon kullanma özelliği var ise TV’ye, bilgisayara, yazıcıya, vb. cihazlara veri aktarmak için kablo kullanmak yerine çok amaçlı istasyonları kullanarak kablo sıkıntısından kurtulabilirsiniz.

Çok amaçlı istasyon ve uzaktan kumandası

Çok amaçlı istasyon ve uzaktan kumandası

Eğer dijital kameranızla sürekli olarak bilgisayara görüntü aktarıyorsanız istasyonu bilgisayarın USB girişine bağlarsınız. Kameranızı da istasyonun üzerine takarak veri aktarımı, fotoğraf gösterisi, kamera pillerini dahili şarj etme gibi pek çok işlemi istasyonla birlikte gelen uzaktan kumandayla ya da cihaz üzerinden yapabilirsiniz.

 Tripot

Fotoğraf makinesinde düşük enstantane ile çekim yapmak görüntünün flu çıkmasına neden olur. Bu gibi durumlarda bir üç ayak kullanılması makinenin sabitlenmesini sağlayacağı gibi görüntünün net çıkmasını da sağlar. Dijital Fotograf makinesinin altında tripotlara takılmalarını sağlayan bağlantı yuvası bulunur.

Tripotlar

Tripotlar

Çanta

Çanta,dijital kameraların güvenilir bir şekilde taşınması için gereklidir. Oldukça pahalı olan dijital SLR kameraların ufak tefek çarpmlara ya da düşmeye karşı koruyucu özelliği olan ve dijital kamera ile uyumlu bir çanta kullanılması gerekir.

Çanta örnekleri

Çanta örnekleri

Objektif Fitreleri

Dijital kameralarda filtreler değişik amaçlar için kullanılır. Bunlardan ‘UV’ veya ‘Skylight’ filtreler havadaki mavi renkleri düzeltmek için takılır. Fakat genel olarak objektifleri tozdan çizikten korumak amacı ile kullanılır.

Fitreler

Fitreler

Diğer filtre türleri ise ‘Polarize Filtre’ ve ‘ND Filtre’dir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir