Fotoğrafta Görüntüleri Keskinleştirme Yöntemleri Nelerdir?

Görüntü işleme programı yardımı ile rötuş ve restorasyon uygulamaları konusunda birçok değişik yöntem ve teknik vardır. Bu işle uğraşan birçok insan kendine göre bir yöntem geliştirmiştir.

Örnek Yüz Rötuşu Uygulaması.

İlk olarak Hızlı Maske modunu tıklayınız ve uygun gördüğümüz bir seçim aracı seçerek yüzü ve uygun bir fırça ile boyayınız. İşiniz bitince seçimi iptal ediniz. Daha sonra silgi aracı ile göz, kaş, burun delikleri ve dudak gibi kısımları siliniz.

Hızlı maske uygulanmış yüz

Hızlı maske uygulanmış yüz

Hızlı moddan çıkıp ve herhangi bir seçim aracı seçili iken seçim üzerinde, işaretçinin sağ tuşu ile “Kopya yolu ile katman” komutu veriniz. Ctrl tuşu ile katman minik resmine tıklayarak seçiminizi yapınız ve yine “Seçimin Geçişini Yumuşat” komutunu yarıçapı 3 olarak veriniz.

Seçimi katmana dönüştürme

Seçimi katmana dönüştürme

Katmanınız seçili iken Filtre> Bulanıklaştır> Gauss Bulanıklığı komutunu yarıçap 12 olarak veriniz. Arka plan katmanını çoğaltarak en üste taşıyınız.Kopya katmanı seçili iken Katman> Kırpma maskesi oluştur komutu veriniz. Daha sonra da Filtre> Diğer> Yüksek geçiş yarıçapını 0,1 olarak uygulayınız.

Kırpma maskesi ve filtre uygulama

Kırpma maskesi ve filtre uygulama

Katman karıştırma modu olarak “Doğrusal Işık” komutu veriniz. Kopya katman ile diğer katmanını birleştiriniz. Ctrl tuşu ile seçime dönüştürerek bir katman maskesi ekleyiniz. Yine Filtre / Parazit / Parazit Ekle komutu ile biraz daha gerçekçi bir doku veriniz. Burada değeri % 3 olarak girdik. Siz deneyerek size uygun olanı bulabilirsiniz.

Rötuş uygulanmış fotoğrafımızın son durumu

Rötuş uygulanmış fotoğrafımızın son durumu

Fırça aracını seçiniz ve katman üzerindeki maske ikonuna tıklayınız. Dikkat ediniz katmana değil maske ikonuna tıklayınız. Fırça sertliğini % 0, opaklık ve akışkanlığı ise % 50 olarak ayarlayınız. Bu arada ön plan renginin siyah, arka plan renginin beyaz olmasına dikkat ediniz. Yüz maskesinin kenarlarından dikkatlice fırça ile boyayınız. Bu işlem kenarların rötuşun daha gerçekçi görünmesini sağlayacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir