Fotoğrafta Çerçeve ve Çerçeveleme Yöntemleri

Seçilen görüntüyü gereksiz ayrıntılardan kurtarır. Konunun ve içinde yer alan görüntü elemanlarının konumları da çerçevenin konumunu belirler.

Çerçevenin konumu, konuya ve konuda vurgulanmak istenen amaca göre de seçilir. Deneyimli fotoğrafçı, görüntüde yer alan ögelere ve o ögelerin konu içindeki konumlarına göre çerçevenin nasıl kullanılması gerektiğini bilir.

Yatay Çerçeve

Seçilen görüntünün içinde yer alan objelerin boyutları ve konumları yatay ise o görüntü için yatay çerçeve seçilir. Ancak özel durumlarda yani fotoğrafçının anlama katkı yapacağını düşündüğü durumlarda tam tersi uygulanabilir

Yatay çerçeve

Yatay çerçeve

 

İlk fotoğrafta bütünü görülen, objelerin konumları ve kompozisyonda kurulan düzene göre yatay kullanılan çerçevede her şey dengeli bir bütünlük oluşturuyor.

Aynı fotoğraftan alınan dikey çerçevelerin hiçbirinde aynı denge sağlanamıyor. Görüntüde daima bir eksiklik oluşuyor. Konuya uygun olmayan dikey çerçevenin etkiyi azalttığı ve bütünlüğü bozduğu görülüyor.

Dikey Çerçeve

Seçilen görüntünün içinde yer alan objelerin boyutları ve konumları dikeyse o görüntü için dikey çerçeve seçilir. Yatay görmeye yatkın olan insan gözü dikey kadraj ile daha çok ilgilenir.

Dikey çerçeve

Dikey çerçeve

Mimari yapının yer düzlemine olan konumu ve boyutları dikey kadraja uygun olduğunda yarattığı olumlu etki ile yatay konumda çekildiğinde yarattığı olumsuz etki gözle görülür biçimdedir.

Kare, Yuvarlak ve Oval Çerçeve

Kare çerçeveyi, fotoğraf makinesinin kullandığı film formatı belirler. Kare görüntü, roll filmlerden elde edilir. “Fotoğraf karesi” sözü de bu filmlerin kullanıldığı dönemden kalmıştır.

Kare çerçeveleme

Kare çerçeveleme

Yuvarlak ve oval çerçeve çok nadir olarak kullanılır. Fotoğrafın çekilmesinden sonra oluşturulur. Çerçevelemede, gözün görme yasasına uygunluğu ve fotoğraf makinelerinin yapısı gereği daha çok kare ve dikdörtgen form kullanılmaktadır.

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir