Seçimleri Kaydetme ve Maskeleri Kullanma

Maskeler alfa kanallarında saklanır. Maskeler ve kanallar gri tonlamalı görüntülerdir, bu nedenle bunları boyama araçları, düzenleme araçları ve filtrelerle diğer görüntülerde yaptığınız gibi düzenleyebilirsiniz. Maskede siyaha boyanmış alanlar korumadadır ve beyaza boyanmış alanlar düzenlenebilir

Seçimi daha kolay düzenlemek için geçici maskeye dönüştürmek üzere Hızlı Maske modunu kullanın. Hızlı Maske, ayarlanabilir opaklıkla, renkli bir kaplama olarak görünür. Hızlı Maske’yi herhangi bir boyama aracını kullanarak düzenleyebilir ya da bir filtreyle değiştirebilirsiniz. Hızlı Maske modundan çıktıktan sonra maske yeniden görüntüdeki bir seçime dönüştürülür. Seçimi daha kalıcı olarak kaydetmek için alfa kanalı olarak kaydedebilirsiniz. Seçim, Kanallar panelinde alfa kanalı olarak kaydedilir.

Hızlı maske ve seçim kaydetme ile ilgili örnek bir uygulama yapıp konuyu daha iyi kavrayınız. Uygun bir fotoğraf açıp işlemlere başlayınız.

Fotoğrafınızın üzerinde bir alanı seçme araçları yardımı ile seçiniz ve seçim aleti elinizde iken seçili alan içinde farenin sağ tuşu ile “Seçimi kaydet” komutu veriniz. Açılan pencereye bir isim vererek seçiminizi kaydediniz. Seçim otomatikman kanallar paneline kaydedilir. Seçimi iptal ediniz ve Seç menüsünden “Seçimi yükle” komutu ile tekrar seçimi çağırınız. Burada seçimlerin saklandığına şahit olabilirsiniz.

Seçimi tekrar yükledikten sonra seçim üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz ve tekrar kaydedebilirsiniz. Burada tekrar seçim araçları kullanmak yerine “Hızlı maske”yi kullanabilirsiniz. Örnek resmimiz ve yaptığımız seçim aşağıda görülmektedir.

Seçim iyi olmadığından hızlı maske ile düzeltebilirsiniz.

Yeni bir seçimden sonra ya da kayıtlı olan seçimi yükledikten sonra araç kutundan “Hızlı Maske Modunda Düzenle” kutucuğunu seçiniz. Tek tıklama ile seçilir. Çift tıklarsanız iletişim penceresi açılır.

Hızlı seçim modu aracı

Hızlı seçim modu aracı

İletişim penceresine seçili alanlara maske uygulanmasını istiyoruz ve seçili alanın kırmızı bir renk ile maskelendiğini görürüz. Bu rengi değiştirebilir ve saydamlığını düzenleyebilirsiniz. İletişim penceresinden “Tamam” komutu ile ayrıldıktan sonra hızlı maske aracına tıklarsanız seçime maskenin ya da seçim dışı alana maskenin eklendiğini görürsünüz.

Hızlı maske moduna geçiş komutu

Hızlı maske moduna geçiş komutu

ya da eklemeleri yapmaya başlayınız. Ön plan rengi siyah iken fırça, maskeye dolayısı ile seçime ekleme yapar. Ön plan rengi beyaz ise tersini yapar. Ön plan ya da arka plan renginde, gerek büyük gerek küçük fırça seçimi ve uygulamaları ile işlemi tamamlayınız. Hızlı maske aracına bir defa tıklayarak maskeden ayrıldığımız zaman yeni seçimin oluştuğunu göreceksiniz. Maske alanı seçim alanına dönüşmüş olacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir