Fotoğrafta Haber – Fotoğraf Uygunluğu Nasıl Yakalanır?

Gazeteler, ağırlıklı olarak fotoğrafı “habere kaynak teşkil eden materyal” olarak değerlendirirler.

Bu nedenle de günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olan gazeteler, verdikleri haberleri görüntülemek, belgelemek amacıyla fotoğraftan yararlanırlar. Olayları görüntülemek, delil oluşturmak ve okuyucunun olayları rahat yorumlamasını sağlamak foto muhabirinin görevidir.

Yukarıdaki haber, Kuzey Irak’taki bölücü örgüt yapılanmasının hızlandığı ve Türkmenlere yönelik saldırıların yoğunlaştığı günlerde yayınlanmıştır. (18 Ocak 2007 Milliyet) Haberde, Kerkük bölgesindeki Türkmen semtine bombalı saldırı düzenlendiği ve bu tür olayların arttığına yer verilmiştir. Haberde bu bilgileri belgeleyen ve destekleyen bir fotoğraf kullanılmıştır.

Basında haber servislerinin olayları takip etme metodu genellikle olayı haber formatı içinde servis edecek muhabirle; olayı görüntüleyip metni açıklayıcı fotoğraf çeken foto muhabirinin oluşturduğu ekip şeklindedir. Basın fotoğrafının en belirgin özelliği kamuya sunulmak üzere çekilmiş olmasıdır.

Haberde kullanılan fotoğraf, haberi hem desteklemeli hem de okuyucuyu olaya motive etmelidir.

Haberde kullanılan fotoğraf, haberi hem desteklemeli hem de okuyucuyu olaya motive etmelidir.

Basın fotoğrafının her ne kadar izleyiciyi; yargılayan, sorgulayan ve taraflı bakışlara sahip bir yapıda yönlendirdiğini savunsalar da bu pek kolay olmamıştır. Haber fotoğrafı haberleri doğrulamak ve olayın detaylarını göstermek amacıyla kullanılır. Aynı zamanda arşiv amacıyla kullanılır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir