Foto Manipülasyonda Işık ve Gölge Oluşturma

Bir manipülasyonda anlatılmak istenen konuyu ışık ve gölgeyi doğru ve etkili kullanarak çok daha çarpıcı ve sanatsal bir şekle sokabilirsiniz. Işık ve gölge görüntülere daha gerçekçi bir hava verip, onları üç boyutluymuş gibi göstermenize olanak sağlayacaktır. Bir ağacın yere düşen bir gölgesi bile görünüme eşsiz anlamlar yükleyebilir.

 Işığın manipülasyonda kullanımı

Işığın manipülasyonda kullanımı

Görüntü işleme programında bu amaçla başta filtreler olmak üzere birçok aracı kullanabilirsiniz. Işık Efektleri filtresi, RGB görüntülerde çok çeşitli aydınlatma efektleri oluşturmanıza yarar. 3D benzeri efektler oluşturmak için gri tonlamalı dosyalardaki dokuları (kabartma eşlemi denir) kullanabilir ve başka görüntülerde kullanmak üzere kendi stillerinizi kaydedebilirsiniz.

Işık etkisinin bir görünümü ne kadar değiştirdiğini görmek için basit bir uygulama yapalım. Görüntü olarak daha önceden çeşitli görüntü uygulamaları ile hazırlanmış olan bir resmi, kullanacağız. Görüntümüz aşağıda ve onu “Işık efektleri” filtresini kullanarak ışıklandırmaya çalışacağız. Işık efektleri filtresine Filtre> Görüntüyü Oluştur komutu ile ulaşabilirsiniz.

Işık efekti eklenecek olan görüntü

Işık efekti eklenecek olan görüntü

İlk olarak yeni bir katman açıyoruz ve içini beyaz ile dolduruyoruz. Sizler açık olması kuralı ile başka bir renkte kullanabilirsiniz. Daha sonra “Işık efektleri” filtresini açıyoruz. Stil olarak “Saat 2 spot ışığı” stilini seçiyoruz. Arzu ederseniz alttaki değerlerle oynayabilirsiniz. Sol tarafta bulunan izleme karesinin içindeki elipsin ışık yönünü sağ üst köşe olarak belirleyip, elipsi de biraz büyütüyoruz. Altta gördüğünüz resimde işaretli kulakçıklarla bu işlemi rahatça yapabilirsiniz.

Işık efekti oluşturma

Işık efekti oluşturma

Daha sonra bu katmanın modunu “Kaplama olarak uyguluyoruz. Ancak ışık biraz zayıf kaldı. Kaplama katmanını çoğaltıyoruz ve en üstte olmasına dikkat ediyoruz. Bu sefer de ışık sanki biraz fazla oldu. Bu katmanın opaklığını biraz azaltıyoruz.

 Işık etkisini değiştirme

Işık etkisini değiştirme

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir