Fotoğraftaki Koyu ve Açık Pozlamayı Düzenleme

Bazı fotoğraflarda bazı kısımlar koyu, bazı kısımlar ise açık poz değerlerine sahip olabilir. Bu fotoğrafları “Soldurma” ve “Yakma” rötuş araçları ile düzenleyebilirsiniz ancak bu araçlar dikkatli kullanılmazsa fotoğrafta tahribata neden olabilir.

Fotoğrafınızı açınız ve “Alt” tuşu basılı iken katman panelinden yeni katman ekle simgesine tıklayınız. Açılan “Yeni Katman” iletişim kutusuna mod olarak “Kaplama” girip “Nötr kaplama rengini % 50 gri ile doldur” kutucuğunu aktif hâle getiriniz. Üst tarafa % 50 gri değerlerinde yeni bir katman eklendiğini ve karıştırma modunun da “Kaplama” olduğunu göreceksiniz.

Açıklamalı yeni katman ekleme

Açıklamalı yeni katman ekleme

Bu katman seçili iken fırça aracınızı seçiniz. Sert olmayan bir fırça ucu seçimi yapıp fırça opaklığını 10 değerine kadar düşürünüz. Ön plan rengi beyaz iken koyu alanlara tıklama yolu ile boyama yapınız. Alanın büyüklüğüne göre fırça ucu boyutunu değiştirebilir, bazen bazı bölgelere üst üste tıklama yapabilirsiniz. Ön plan rengini siyah yapıp bu sefer aydınlık alanlara aynı uygulamayı yapınız.

Açık-koyu pozlamayı düzenleme

Açık-koyu pozlamayı düzenleme

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir