Maskeleme Katmanları

Katmanın bölümlerini gizlemek ve altındaki katmanların bölümlerini ortaya çıkarmak için maskeleri kullanabilirsiniz

İki maske türü oluşturabilirsiniz:

Katman maskeleri, boyama veya seçim araçlarıyla düzenlenebilen çözünürlüğe bağlı bitmap görüntülerdir.

Vektörel maskeler çözünürlükten bağımsızdır ve kalem veya şekil aracıyla oluşturulur

Katman maskesi kavramı

Katman maskesi kavramı

Katman maskesini maskelenen bölgeye eklemek veya buradan çıkarmak için düzenleyebilirsiniz. Katman maskesi gri tonlamalı görseldir, bu nedenle siyah boyadığınız alanlar gizlidir, beyaz boyadıklarınız görünürdür ve grinin gölgeleri olarak boyadığınız alanlar çeşitli saydamlık düzeyleri olarak görünür.

Maskeler paneli

Maskeler paneli

Vektörel maske, katmanda keskin kenarlı şekil oluşturur ve temiz, tanımlı kenarları olan tasarım öğesi eklemek istediğinizde kullanışlıdır. Maskeler paneli, bir maskeyi ayarlamak için kullanılan ek kontroller sağlar

Maskeler paneli özellikleri

Maskeler paneli özellikleri

Katman maskesi kavramını daha iyi tanımak için uygulama yapınız. Bunun için iki görüntü gerekmektedir.

Uygulama örnek resimleri

Uygulama örnek resimleri

Türk bayrağını görüntü işleme programında açınız ve diğer resmi kopyalayıp üst katman olarak aynı belgeye yapıştırınız. Üst katmandaki resme katman panelinin altındaki katman maskesi simgesine tıklayarak bir maske ekleyiniz. Degrade aracını seçip ön plan rengi siyah seçili iken siyah-beyaz degradeyi soldan sağa doğru resmi boydan boya geçecek şekilde uygulayınız.

Katman maskesi uygulanarak birleştirilmiş resimlerin görünümü

Katman maskesi uygulanarak birleştirilmiş resimlerin görünümü

Kırpma maskesi katmanları üstlerinden maskelemek için katmanın içeriğini kullanmanıza olanak sağlar. Kırpma maskesinde birden fazla katman kullanabilirsiniz ancak bunlar birbirini izleyen katmanlar olmalıdır. Kırpma maskesi için bir uygulama yapınız.

Kırpma uygulayacağınız resmi programda açınız ve hemen arka plandan kurtarınız.

Yeni bir katman daha ekleyerek onu alta taşıyınız. Kırpılacak olan yukarıda kırpacak olan aşağıda olmalıdır. Alt katmana seçim aracı ile bir elips çizip, içini bir renk ile doldurunuz. Seçimi iptal ettikten sonra üst katmana gidip farenin sağ tuşu ile “Kırpma Maskesi Oluştur” komutu veriniz. Resmin kırpan alanın içine yerleştiriniz. Alt katmandaki elipsi belge üstünde taşıma aracı ile sağa sola hareket ettirerek görünümü daha doğru hâle getirebilirsiniz.

Kırpma maskesi uygulaması

Kırpma maskesi uygulaması

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kırpma maskelerinde birden fazla katman kullanabilirsiniz. Bununla ilgili bir uygulama yapınız

Uygulama resimleri

Uygulama resimleri

Öncelikle çerçeve resmini açınız (Arka plan katmanı olarak kalacak). Daha sonra köpeği aynı belgeye kopyalayıp çağırınız. Köpek katmanını şeffaflaştırıp boyutu ile oynayarak çerçevenin içine oturtmaya çalışınız. İşimiz bitince opaklığı % 100 yapınız. Yeni bir katman açarak köpek katmanı ile arka plan katmanı arasına yerleştiriniz ve bu katmana, tam çerçevenin içi büyüklüğünde ve ona denk gelecek bir şekilde dörtgen seçim alanı ile bir seçim yaparak içini doldurunuz.

Köpek katmanına gelerek “Kırpma Maskesi Oluştur” komutu vererek işlemi tamamlayınız. Çalışmanın son durumu aşağıda görülmektedir.

Kırpma maskesinde birden fazla katman kullanma

Kırpma maskesinde birden fazla katman kullanma

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir