Fotoğrafta Rötuş Nedir? Nasıl Yapılır?

Rötuş, bir şey üzerindeki kusurları düzeltmek amacı ile yapılan iyileştirme işlemine verilen genel bir addır. Kelimenin kökeni yeniden dokunuş anlamına gelen Fransızca “retouche” kelimesinden türemiştir.

Yaygın olarak bir fotoğrafçılık terimi olarak kullanılan rötuş, klasik fotoğrafçılıkta bir fotoğraf üzerinde bulunan çizik, toz ve benzeri kusurları kapatmak için yapılan işleme denir. Dijital fotoğrafçılığın yaygınlaşması ile günümüzde kavram genişleyerek renk değiştirme, kusur kapatma, kesme gibi daha farklı manipülasyon işlemleri için de kullanılır olmuştur.

Fotoğrafta Rötuşun Önemi

Dijital rötuş, genellikle fotoğraflardaki nesne ya da insanların daha mükemmel görünmesini sağlamak için kullanılır. Baskısı yapılacak olan fotoğraflar bilgisayar ortamında uygun yazılımlar ile daha canlı, çekici ve mükemmel hâle getirilir. Sıradan bir fotoğrafı sihirli bir dokunuş ile mükemmel bir hâle getirebilirsiniz. Bu sihir günümüzde rötuş işlemini moda ve tanıtım dünyasının vazgeçilmezi hâline getirmiştir.

Dijital rötuş işlemleri fotoğraf çekimi sırasında elde olmayan nedenlerle oluşan kusur ve hataları gidermede bize en büyük yardımcıdır. Bu nedenle rötuş, fotoğraf çekimi kadar önem taşır. Renkler, dokular, rötuşun sihri ile değişir bambaşka bir insanı, en ince ayrıntıları ile bir mücevheri birdenbire karşımıza çıkarır. Aşağıdaki resimde rötuşun sihirli dokunuşları ile bir mücevher fotoğrafının sanki gerçek bir mücevhere dönüşmesini görüyoruz

Rötuşun önemini gösteren bir fotoğraf

Rötuşun önemini gösteren bir fotoğraf

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir