Özel Gün Fotoğrafı Çekiminde Işık ve Aydınlatma Teknikleri

İnsanlar arasında çok yaygın olan ve tümüyle de yanlış bir düşünceyi içeren bilgi, fotoğraf çekimi sırasında güçlü ve pahalı ışık kaynaklarına ihtiyaç olduğudur.

Oysaki çok basit ve ucuz ışık kaynaklarıyla da birçok profesyonelin elde ettiği güzel görüntülerin elde edilebilmesi mümkündür.

Genellikle özel gün ve portre fotoğrafları için kullanılan aydınlatma kaynakları direkt güneş ışığı, yaygın gün ışığı, flaş ampulleri ve fotoğrafik aydınlatmalardır. Özellikle amatör fotoğrafçılıkta fotofludlar daha çok kullanılır. Spot ışıkları ise daha toplu ışık verir ve genel olarak arkadan aydınlatma, efekt aydınlatması için kullanılır.

Yapay ışıkla çalışmaya karar vermiş bir fotoğrafçının daha başlangıçta hangi türden, sayısal olarak kaç tane ve ne güçte ışık kaynaklarıyla çalışacağına karar vermesi gerekecektir.

Daha başlangıçta yapılacak bir hata gereğinden fazla ışığın kullanılmasına ve ek olarak kullanılacak olan her bir ışık kaynağının gölgeler oluşturmasına ve bu gölgelerin çatışmasına sebep olacaktır. Güzel bir aydınlatma bir anahtar ışık, bir dolgu ışığı, bir fon ve bir tepe ışığıyla sağlanabilir.

Stüdyo ışık ve aydınlatma ekipmanları

Stüdyo ışık ve aydınlatma ekipmanları

Portre ve özel gün fotoğrafçılığında temel olarak iki türde aydınlatma yöntemi bulunmaktadır. Bunlar; “klasik aydınlatma” biçimi ve “dramatik aydınlatma” biçimidir. Dramatik aydınlatma daha çok tiyatro, sinema fotoğraflarında, afiş ve reklam fotoğraflarında bol bol efekt ışığı kullanılarak yapılan aydınlatma şeklidir.

Efekt aydınlatmasında çok gölgeli kısımlarla efekt ışığının verdiği aydınlık kısımlar arasındaki farkların oluşturduğu dramatik ifadenin sağlanması esas tutulur. Klasik aydınlatma ise, özellikle klasik resim kültürü olanların tercih ettiği bir aydınlatma yöntemidir.

Stüdyo ortamında gelin-damat fotoğrafı çekimi

Stüdyo ortamında gelin-damat fotoğrafı çekimi

Bu aydınlatma şeklinde bir ana ışık kaynağı kullanılır, efekt ışıklarından sakınılır, fazla kuvvetli ve aydınlık bölgeler bulunmaz. Dramatik aydınlatma şekli artık fotoğraf stüdyolarına girerek sevilen bir aydınlatma şekli olmaya başladığından tercih edilen bir aydınlatma şekli olmuştur.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir