Özel Gün Fotoğrafçılığının Amacı, Tanımı ve Önemi

Fotoğraf çoğu zaman birey ya da aile gruplarının anılarını belgelerken kimi zaman da toplumsal tarihi, kültürü belgelemektedir.

İnsan fotoğrafçının en önemli konusunu oluşturur. İnsanların yaşadıkları mutlu olayların fotoğraflarını çekmelerinin en yaygın nedeni, o anı kalıcı kılmak ve yaşanan güzel duyguların unutulmamasını sağlamaktır.

Doğumlar, doğum günleri, mezuniyet törenleri, düğünler, yıl dönümleri ve ödül törenleri gibi önemli anların çekiminin yapıldığı fotoğrafçılığa özel gün fotoğrafçılığı adı verilmektedir.

Özel Gün Fotoğrafçılığının Amacı

İnsanların, diğer kişilerin fotoğraflarını çekmelerinin yaygın nedenleri, doğumlar, doğum günleri, mezuniyet törenleri, düğünler ve yıl dönümleri, tatiller gibi önemli anların saklanmasını sağlamaktır.

Ancak gelişen teknolojiyle birlikte dijital ortamda çekilerek bilgisayara aktarılan ve fotoğraf işleme programlarıyla değişikliğe uğramış fotoğraflar artık bir belge değil de tasarım ya da illüstrasyon niteliğindedir.

Farklı özel gün fotoğrafları

Özel gün fotoğrafı

Çekeceğiniz özel gün fotoğraflarının temel kuralı kontrolü elinizde bulundurmanız ve hemen hiçbir şeyi şansa bırakmamanız gerektiğidir. Amacınız güzel göstermeyi mi sağlamak, yoksa kişiliği mi yansıtmak?

Elde etmek istediğiniz sonucu bildikten sonra artık her şey bu yönde düzenlenecektir. Modelinizin kıyafeti, saç biçimi, pozu ve dekor diğer düzenlemelerdir. Fotoğrafın tüm ögeleri, bir güzellik yaratmak için birlikte düzenlenmelidir. Fotoğrafta her ögenin, bütün üzerinde bir etkisi vardır, makinenizi doğrultup hemen deklanşöre basmayınız.

Her başarılı fotoğraf, model ile fotoğrafçı arasındaki tam bir iş birliğinin sonucudur. Bu yüzden fotoğrafçı insan doğasının karmaşık yapısını daha iyi anlamak için psikoloji hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

İyi bir özel gün fotoğrafı bir dizi farklı unsurun bir araya gelmesinden oluşur. Kompozisyon, aydınlatma, modele poz verdirme, fotoğrafçının yaklaşımı ve teknik düzeyi aynı bütünün parçalarıdır. Bütün bu unsurlar aynı derecede önemlidir. Ancak, özellikle teknik bilgi yetersiz olursa diğer unsurların etkisi de azalacaktır. Teknik, fotoğrafta görsel kaliteye ulaşmayı sağlayan bir araçtır.

Özel gün fotoğrafçılığında önceden belirlenmiş kesin kurallar yoktur. Her insanın yüz tipi, karakteri, giysileri hatta cilt renginin tonu farklıdır. Bu yüzden net ve değişmez ışık konumu ve açıları, çekim pozu değerleri verilemez.

Fotoğrafın sadece mekanik bir uygulama olarak görüldüğü tarihler geride kalmıştır. Fotoğrafçı, konuyu en iyi ortaya koyabilecek anlatımı yakalayabilmek için bir ressam ya da bir heykeltıraş gibi çalışarak konu üzerinde yoğunlaşmalıdır, ortaya çıkan sonucu fotoğrafçının yeteneği ve yaratıcı gücü belirler.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir