Özel Gün Fotoğrafı Çekimi Öncesi Yapılacak Hazırlıklar Nelerdir?

Fotoğrafçı ve modelin rahatsız edici dış etkenlerden uzakta, belli bir uyum içinde çalıştıkları kapalı ortamlara fotoğraf stüdyosu denir.

Fon, ışık, dekorasyon ve kompozisyon gibi düzenlemelerin fotoğrafı çekilecek konunun özelliğine göre yapılabildiği, içinde tüm çekim ekipmanlarını barındıran, bu tür ortamlarda yapılan fotoğraf çekimlerine de, stüdyo fotoğrafı denir.

Özel Gün Fotoğraf Stüdyoları

Öncelikle fotoğraf stüdyosu konforlu ve rahat olmalıdır.

Modern bir fotoğraf stüdyosunda farklı çekim amaçları için düzenlenmiş platformlar, soyunma odaları, makyaj bölümü, bekleme odası, ısıtma ve soğutma sistemleri, ekipman odası, malzeme deposu, dinlenme bölümleri gibi birimler bulunmalıdır.

Son teknolojinin kullanıldığı fotoğraf stüdyolarından özel ve kaliteli fotoğraflar çıkacağı unutulmamalıdır. Bu durum çekim için kullanılan ekipman ve materyaller kadar önemlidir.

Stüdyo çekimi

Stüdyo çekimi

Özel Gün Fotoğrafçılığının Dünyada ve Ülkemizdeki Durumu

Özel gün fotoğrafçılığı ticari olarak stüdyo portreciliğinin yanı sıra bebek, çocuk, doğum fotoğrafçılığı ve düğün fotoğrafçılığını da kapsar.

Özel gün fotoğrafçılığı bölgeler arasında farklılıklar göstermektedir. Gerek yurt içi farklılıklar gerekse de uluslararası farklılıklar göze çarpmaktadır. Bu farklılıklar kültürel anlayışa paralel düşmektedir.

Taşrada askere giden bir genç ilk fırsatta asker elbisesi içinde fotoğraf çektirip ailesine gönderirken bu, şehirde büyüyen bir genç için fazla önem taşımaz. Şehirde yaşayan insanlar için ise mezuniyet töreni daha fazla ilgi çeker ve kepli fotoğraf çektirmeye özen gösterirler.

Avrupa’da yaşayan insanlar da özel gün fotoğrafını çok önemsenmektedir. Örneğin; İngiltere’de bir düğün töreninde fotoğraf çekimi en önemli unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Organizasyonun her noktasında fotoğrafçı hazır bulunur, gelinin hazırlık aşamasından başlanarak, damadın giysisine kadar her anın fotoğrafının çekilmesini isterler.

Bazen fotoğrafçılar bu konunun senaryosunu bile yazarlar. Ülkemizde de bu şekilde serbest çalışan fotoğrafçılar ve stüdyo sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Çeşitli özel gün fotoğrafları

Çeşitli özel gün fotoğrafları

Stüdyo, yaratıcı portre fotoğrafçılığının doğum yeri olarak nitelendirilebilir. Günümüzde stüdyoda çekilen portreler (nişan, düğün, sünnet, kep törenleri vb. özel günler) hem kalite yönünden ağır basmakta hem de sayı olarak portre fotoğrafı alanında çoğunluğu oluşturmaktadır.

Stüdyoda çekilmiş özel gün fotoğrafları

Stüdyoda çekilmiş özel gün fotoğrafları

Son zamanlarda her ne kadar dış alanlarda (ev, otel odası, nikâh salonu, doğum anının belgelendiği hastane vb.) çalışmalar yapılsa da fotoğrafçıların profesyonel deneyimlerini ve yeteneklerini geliştirmek için stüdyo çalışması yapmaları kaçınılmazdır.

Gelin-damat, nişanlı çift, sünnet çocuğu, mezuniyet fotoğrafı her ne kadar artık ortamında çekilmekteyse de stüdyo ortamında yapılan çekimler fotoğraf albümlerinde yer almaya devam etmektedir. Bütün bu süreçte önemsenen unsur doğal olmasıdır. Bu özel ve doğal çekimler özel günlerin ileride güzel bir anı olarak anımsanmasını sağlar.

Stüdyoların Yapısı ve Donanımı

Fotoğraf stüdyoları yıllardır gelin-damat ve nişanlıların, sünnet çocuklarının, mezuniyet kostümü giymiş öğrencilerin uğrak yeri olmaktadır. Stüdyo fotoğrafçıları zamanının yarısını heyecanlı ve mutlu bir müşterinin yüzündeki en iyi ifadeyi yakalamaya çalışarak diğer yarısını da dijital ortamda en iyi kareleri oluşturup basarak geçirir.

Eski zamanlardan stüdyo fotoğrafları

Eski zamanlardan stüdyo fotoğrafları

Günümüzde teknolojinin getirdiği yenilikler stüdyoda kullanılan teknik donanımın çeşitliliğini ve gerekliliğini gözler önüne sermiştir. Profesyonel ölçekte çekim standardına sahip olabilmek için iyi bir eğitime, yaratıcı düşünceye, problem çözme becerisine ve zengin teknik donanıma ihtiyaç olduğu kesindir.

Günümüz fotoğraf stüdyolarına örnekler

Günümüz fotoğraf stüdyolarına örnekler

Başta portre ve gelin fotoğrafı olmak üzere her türlü fotoğraf çekimi için gerekli ışık kaynakları, çekim platformları çeşitli temalarda arka planlar bu temalara uygun dekorlar ve farklı ihtiyaçlara yönelik diğer aksesuarlarla, ortam ısısını düzenleyen ısıtma ve soğutma sistemleri makyaj odası, bekleme odası, yaşam ihtiyaçlarının karşılandığı bölümler ve yapılan çekimlerin işlendiği zengin dijital donanıma sahip işlem laboratuvarlarıyla desteklenen stüdyolara sahip olmak yapılan işin kalitesini etkilemektedir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir