Özel Gün Fotoğrafçılığında Çekim Öncesi Gerekli Araç Gereçlerin Hazırlanması

Stüdyo çekimleri; ürün çekimi, düğün, anı, nişan, sünnet gibi özel çekimler v.b konularda olabilir. Konu belirlendikten sonra, fotoğraf çekimine başlamadan önce, uygun stüdyo mekânı ve fon belirlenip, konunun pozisyonu ve kompozisyonu kurulur.

Stüdyo fotoğrafında, kompozisyon kurallarını, ışığın etkisini, yönünü, kalitesini, konunun yüzeyine, dokularına, motiflerine, formuna verdiği etkiyi bilmek ve mekânı buna uygun düzenlemek çok önemlidir. Gerekli yapay ışıklar, fotoğraf makineleri, fon çeşitleri gibi çekim ekipmanları amacına uygun şekilde yerleştirilir. Mekân çekime hazır hâle getirilir.

Fotoğraf stüdyosu fon ve flaşları

Fotoğraf stüdyosu fon ve flaşları

Çekimi yapılacak konuya göre fon hazırlanmalı gerekli dekorlar yerleştirilmelidir. Fon modelin taşıdığı ton değerleri ile uyum içinde olmalıdır. Hem kompozisyon hem de renk açısından konu ile fonun birbirleriyle uyumlu olması temel ve güvenilir bir kuraldır.

Fotografçı, çekim setini hazırlarken, aydınlatmayı kurmadan önce, nasıl bir sonuç elde etmek istediğini ve bunu nasıl gerçekleştireceğini bilmeli, ışığın tavandan mı yoksa zeminden mi geleceğine önceden karar vermeli ve planlamayı ona göre yapmalı, kullanılan ışıkların modelin gözünün içine parlamamasına dikkat etmelidir.

Her türlü koşulda iyi bir sonuç verecek tek bir fotoğraf makinesi, objektif, aksesuar bileşimi yoktur. Bu nedenle fotoğrafçı, çalışacağı alanın genişliğini, ışığın yönünü, neyi vurgulamak istediğini ve amacına nasıl ulaşacağını iyi düşünmelidir ve çekimin amacına uygun makine ve lens seçimini yaparak bu ekipmanların sorunsuz çalıştıklarından emin olmalıdır.

Konuya göre çekim seti hazırlığı

Konuya göre çekim seti hazırlığı

Stüdyo yazın serin, kışın ılık olmalıdır. Elektrik kablolarının herhangi bir kazaya sebebiyet vermeyecek şekilde konumlandırılması gerekir. Çalışma sırasında oluşabilecek kazaların önlenmesi için gerekli tedbirler alınmış olmalıdır.

Profesyonel fotoğraf çekimlerinin yapıldığı stüdyoların rahat ve konforlu olması, çalışmaları hem fotoğrafçı hem de model açısından kolaylaştıracaktır. Stüdyo içinde bulunan malzemelerin, çekim ekipmanlarının kullanımı kolaylaştıracak şekilde düzenlenmesi çekimlerde büyük rahatlık sağlayacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir