Fotoğrafta Renge Müdahale Etme ve Renk Değiştirme İşlemleri

Renklere müdahale etmek manipülasyonda çok sık kullanılan bir yöntemdir. Birçok farklı yolla da yapılabilir. Bu bölümümüzde bu farklı yollardan birkaçını göstermek istiyoruz.

    Ton ve Doygunluk Menü Komutu ile Renk Değiştirme

Kolay bir yöntemle aşağıdaki fotoğraftaki modelin göz rengini değiştireceğiz. Bu uygulamayı birçok fotoğrafa rahatça uyarlayabilirsiniz.

Göz rengi değiştirmekte kullanılacak görüntü

Göz rengi değiştirmekte kullanılacak görüntü

Seçim araçları yardımı ile her iki gözü de seçiniz. Tabii ki uygun bir geçiş yumuşatma da ekleyiniz. Farenin sağ tuşu ile seçim alanı içinde “Kopya Yolu ile Katman” komutu vererek seçimimizi ayrı bir katmana taşıyınız. Düzen>Ayarlamalar menüsünden Ton/Doygunluk seçeneğinden istediğimiz değerleri giriniz.

Ton ve Doygunluk menü komutu ile renk değiştirme

Ton ve Doygunluk menü komutu ile renk değiştirme

    Rengi Uydur Menü Komutu ile Renk Eşleştirme

Bu uygulamamızda bir fotoğraftaki nesnenin rengini başka bir fotoğraftaki nesneye uyarlamayı gösterilecektir. Görüntüler aşağıda görülmektedir. İkinci fotoğrafta bulunan modelin elbise rengini diğer modele taşınacaktır.

 Renk değişiminde kullanılacak fotoğraflar

Renk değişiminde kullanılacak fotoğraflar

İlk görünümü programda açınız ve katmanı çoğaltınız. Bu katman üzerinde yeşil elbiseyi dikkatlice seçiniz. Diğer görüntüyü de ayrı bir belge olarak açınız. Mor elbiseyi biraz daha kabaca seçiniz. Seçim işlemlerini aşağıda görebilirsiniz.

İlk görüntümüze dönünüz ve seçim aktifken Düzen> Ayarlamalar> Renk Değiştir komutu veriniz. Aşağıda açılan iletişim kutusunda yapılan işlemleri görebilirsiniz.

 Rengi uydur iletişim penceresi

Rengi uydur iletişim penceresi

Ancak görüntü biraz sahte görünür. Ayrıntı ve vurgularda sorunlar vardır. Bunları düzeltmeniz gerekir. Bu iş için katman panelinden “Düzeyler” ayarlama katmanını seçiniz. Aşağıdaki değerleri giriniz. Daha sonra “Renk parlaklığı modunu uygulayınız.

Ayarlama katmanı altındaki katmana katman maskesi uygulayıp fırça aracı ile düğmeleri belirginleştiriniz.

    Fırça Aracı ile Görüntüleri Renklendirme

Eskilerden kalma, güzel hatıraları olan bazı fotoğraflar vardır. Temiz saklanmış bile olsa yılların etkisiyle renkleri sararmıştır. Çoğumuz bunu görünce üzülür, ne yapılması gerektiğini düşünürüz. Bu uygulamamızda böyle bir görüntüyü fırça aracı ve katmanlar yardımı ile renklendirme işlemini göstereceğiz. Kullanacağınız fırçanın sertliği “0” olacak. Boyadığımız bölgelere göre de fırçanızın ucunu bazen büyütüp bazen küçülteceksiniz. Renk manipülasyonu uygulayacağımız fotoğrafımız ve son durumu birlikte aşağıda görülüyor.

 Siyah beyaz bir fotoğraf ve renklendirilmiş durumu

Siyah beyaz bir fotoğraf ve renklendirilmiş durumu

Görüntünüzü açtıktan sonra yeni bir katman ekleyerek içini bir renkle doldurunuz ve katmanın karıştırma modunu “Renk” olarak belirleyiniz. Böylelikle çocukların arka planını boyamış oldunuz.

Bundan sonra yapacağınız tüm uygulamalar aynı işlemin tekrarlanması ilkesine dayanıyor. Her boyanacak alan ayrı bir katmana açılır, fırça ile dikkatli bir boyama yapılır ve “Renk” karıştırma modu uygulanır. Sadece çocukların dudak kısımlarında “Yumuşak Işık” katman karıştırma modu kullanılmıştır. Rengin çok parlak olduğu durumlarda da katman opaklığını azaltılmıştır.

Şimdi kızın saçının boyanmasını ve renklendirilmesini örnek olarak göstereceğiz. Diğer kısımlara da aynı işlemler uygulanacaktır. Sadece gözler için farklı bir uygulamamız olacak. Bunu da açıklama şeklinde göstereceğiz.

Fırça seçip uygun bir ön plan rengi belirleyerek yeni bir katmanda kızın saçını boyanmıştır. Boyama işleminden sonra “Renk” modu uygulanmıştır. Sonuç aşağıda görülmektedir.

 Fırça ile boyama işlemi ve katman karıştırma modu uygulaması sonrası

Fırça ile boyama işlemi ve katman karıştırma modu uygulaması sonrası

Yüz boyandığı zaman gözlerin beyazlığı bu işlemden etkilenir. Bunu için seçim aracı ile gözün beyazlığını (yeni bir katmanda) seçiniz ve çok az geçiş yumuşatma uygulayınız. Seçim hâlinde gözlerin beyazlığını ön plan rengimiz beyaz seçili iken fırçayla boyayınız ve “Renk” modunu uygulayınız. Yeni bir katman açıp gözleri uygun bir renk ile boyayınız, “Renk” mod uygulamasından sonra opaklığı % 40‘a ayarlayınız.

Yeni bir katmanda dudağı uygun bir renk ile boyadıktan sonra “Yumuşak Işık” modu uygulayınız. Diğer çocuğun üzerinde de aynı işlemleri yapınız. Eğer uygulama sırasında renklerde bir rahatsızlık hissederseniz opaklığı azaltabilirsiniz. Çalışma bitiminde Ayarlamalar alt menüsünden genel renk düzeltmeleri yapabilirsiniz.

Yüzün renklendirilmesi

Yüzün renklendirilmesi

Renk değiştirme ile ilgili verdiğimiz bu örnekler dışında, yüzlerce uygulama yöntemi mevcuttur. Bu konuda araştırmalar yapıp kendinizi geliştirirseniz kendiniz de bir yöntem oluşturabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir