Objektiflerin Tanımı, Önemi ve Objektif Çeşitleri Nelerdir?

Fotoğraf Makinelerinde oluşturulan temanın tüm noktalarının film ya da sensör üzerine düşmesini sağlayan kısımlar merceklerdir.

Makinenin önünde bulunan ve temanın tüm noktalarının film ya da sensör üzerine düşmesini sağlayan mercek ya da mercek gruplarına objektif denir.

Objektiflerin Önemi

Objektifler yüksek teknoloji ile üretilmiş karmaşık  bir yapıya sahip fotoğraf makinesi parçalarından birisidir. Makinenin çalışma prensibi insan gözünden esinlenerek geliştirilmiş, ışığın şiddetini ayarlayan ve objektif üstünde bulunmakta olan diyafram sistemi insan gözündeki orjinali iris ile neredeyse aynı özelliklere sahiptir.

Bir insan için kendi gözü ne kadar önemliyse, fotoğraf makinesi için de objektif o kadar önemlidir. Fotoğraf makinesinin dış dünya ile ilk temasını objektif oluşturur. Bir objektifin kalitesi ve ışığa karşı olan hassasiyeti görüntü kalitesini direkt etkileyeceği için dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konudur.

Görüntü kalitesini direkt etkileyen değişkenlerden biri objektifin kalitesidir. Keskin, net ve iyi kareler yakalamak için birinci koşul kaliteli ve iyi bir objektif kullanmaktan geçer.

Objektif Çeşitleri

Objektif Çeşitleri

Objektif Çeşitleri

Genel olarak objektifler 4 grupta toplayabiliriz.

  • Normal objektifler
  • Geniş açılı objektifler
  • Dar açılı (tele) objektifler
  • Değişken odaklı (zoom) objektifler

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir