Fotoğraf Makinesi Objektiflerinde Odak Uzaklığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Objektifler objenin net görünmesi ve objeyi netlemek için kullanılır. Netleme objektif içerisinde bulunan merceklerin bir kısmının hareket etmesi ile oluşur.

Objektifin optik merkezi ile film veya sensör yüzeyi arasındaki mesafeye “odak uzaklığı” adı verilir. Odak mesafesi “mm” cinsinden hesaplanır ve objektiflerin tanımlanmalarında kullanılan bir birim olanar öne çıkar.

35mm formatı için, yaklaşık olarak 50mm objektifler insan gözünün gördüğü görüş açısına yakın olanlardır.

50mm den düşük odak uzaklığına sahip olan objektifler geniş açılı, 50mm den büyük odak uzaklığına sahip objektifler ise dar açılıdır.

Odak uzaklığı ile görüş açısı arasında ters orantı bulunur. Odak uzaklığı arttıkça görüş açısı azalır, odak uzaklığı azaldıkça ise görüş açısı da artar.

Objektiflerde odak uzunluğu

Objektiflerde odak uzunluğu

Objektiflerde Görüş Açısı

Değişik açı ve odak mesafelerine sahip olan objektiflerde, odak uzunluğuna ve film boyutuna göre görüş açısı değişmekte olup fotoğrafçılıkta objektif kullanımını herkes odak uzunlukları ile belirtilirken, bu tanımlama 24×36 mm lik küçük ölçekli film boyutunun yaygın olarak kullanılmasından dolayı herkesin anlayacağı bir dil meydana getirmiştir.

Objektiflerde odak uzaklığı ve görüş açısı

Objektiflerde odak uzaklığı ve görüş açısı

Tecrübeli birisi bir fotoğrafa baktığında, fotoğrafın görüş açısına göre aşağı yukarı nasıl bir objektif kullanıldığını tabiki film boyutuna bağlı olarak anlayabilmektedir.

Görüş açılarını biliyor olmanız size; farklı boyutlarda yeni bir fotoğraf makinesi kullanımında, mimari veya parselasyon çalışmalarında, sayısal aralıkların kullanımında ve 3D stüdyo gibi programların kullanımında gerekli olur.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir