Fotoğrafa Doku Oluşturmak Nasıl Yapılır?

Görüntü işleme programında doku yardımı ile manipülasyonlar yaparak görüntülere inanılmaz zenginlikler katabilirsiniz. Yazılara ve görünümlere dokular ekleyebilir, arka planlar oluşturabilir, nesnelere sahip oldukları dokudan farklı dokular uygulayabilir ve buna benzer sınırsız etkiler yaratabilirsiniz. Dokular kompozisyonlara gerçekçi ya da gerçeküstü bir zenginlik katar.

Yaratıcı dokular oluşturmak için filtre menüsü kullanılır. Görüntü işleme programında doku oluşturmada fırça araçları, katman ve kanallar, görüntü ayarlamaları, filtreler özellikle çok etkin olarak kullanılır. Yanız programın bir bütün olduğunu asla unutmamak gerekir. Herhangi bir aracı ya da yöntemi hiç aklınıza bile getirmediğiniz bir uygulamada kullanıp çok olumlu sonuçlarla da karşılaşabilirsiniz.

Görüntü işleme programı ile doku oluşturmanın birçok yolu vardır. Fırçalardan tutun da, degrade aracına, filtrelere kadar birçok çözüm yolu bulabilirsiniz.

    Degrade Aracı ile Örnek Doku Oluşturma

İlk olarak boş bir beyaz arka plana sahip boş bir sayfa açınız. Araç kutusunda degrade aracını seçiniz ve seçeneklerden modunu “Fark”, opaklığını da % 70 yapınız.

Degrade seçenekleri

Degrade seçenekleri

Sayfa üzerinde degrade aracı ile sol üst köşeden sağ alt köşeye doğru sürükleme yapınız. Daha sonra solda sağa kısa aralıkla sürükleyiniz. Kumaş desenine benzer bir dokunun oluştuğunu göreceksiniz. Bunu yeri ve aralıkları değiştirerek yaklaşık 6 kez tekrarlayınız. Devamında Görüntü> Ayarlamalar> Renk Dengesi ile uygun bir renk veriniz. Aşağıdaki gibi bir kumaş dokusuna sahip olacaksınız.

Degrade aracı ile doku oluşturma

Degrade aracı ile doku oluşturma

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir