Banyo Baskı Sırasında Yapılabilecek Deneysel Çalışmalar Nelerdir?

Fotoğraf baskı sırasında ve sonrasında uygulanacak farklı yöntemlerle fotoğrafın en son alacağı görüntü tamamen değiştirilebilir.

Vazelin sıvama, fotoğrafın basılacağı kart üzerine aynı büyüklükte dokusuz cam yerleştirilir. Fotoğrafta etki yaratılmak istenilen yerin üzerindeki cama istenilen yoğunlukta vazelin sürülür. Fotoğraf pozlandırılır. Aynı etki dijital ortamda, buharlaşmış cam efekti ile sağlanabilir.

Vazelin sıvama örnekleri

Vazelin sıvama örnekleri

Rölyef, negatif filmden kontak yöntemi ile pozitif film elde edilir. Aynı boyutlardaki iki film üst üste yerleştirilir. İki filmin kalınlıkları farklı olduğundan yandan verilen ışıkla yeni görüntü üzerinde kontur oluşturulur. Ve pozlandırılır. Aynı etki dijital ortamda, negatif ve pozitif görüntüler üst üste konulduktan sonra hafifçe kaydırarak elde edilebilir.

Rölyef çalışmalar

Rölyef çalışmalar

Film yakma, birinci (geliştirme) banyosundan çıkartılan fotoğraf kartının kısa bir süre ışık alması sağlanır (Kart uzun süre ışık alırsa kararır üzerinde görüntü oluşamaz.). Fotoğraf kartı ikinci (saptama) banyosuna bırakılır. Böylece ışık alan kart üzerinde elde edilen yeni görüntünün sabitlenmesi sağlanır.

Film yakma

Film yakma

Buzlu cam, fotoğrafın basılacağı kart üzerine yerleştirilen buzlu cam ile istenilen etki yaratılır. Aynı etki dijital ortamdaki glass      blur efekti ile elde edilebilir

Buzlu cam

Buzlu cam

Sandwich baskı, yaratılmak istenilen etkiye göre uygun ışık değerlerindeki iki farklı fotoğraf filminin, aynı kart üzerine pozlandırılmasıyla elde edilen görüntülerdir.

Sanwich baskı

Sanwich baskı

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir