Fotoğrafta Restorasyon Uygulaması

Bu çalışma son durumuna ulaşana kadar aşağıdaki aşamalardan geçmiştir. Bu aşamalardaki işlemleri uygulayabilmek için ilgili bilgilerinizi gözden geçiriniz.

Çalışma için orijinal bir kopya alma

Fotoğraf kenarlarındaki fazla alanın kırpılması

Temel rötuş işlemleri ve maskeler ile çalışma (en önemli aşamadır)

Gürültü ve parazit gibi istenmeyen dokuları kaldırma

Vurguların, gölgelerin ayarlanması (renkli fotoğraflarda renk ayarlaması da yapılır)

Parlaklık ve kontrast ayarlama

Keskinleştirme uygulama

Katman birleşimi ve kayıt altına alma

Restore öncesi ve sonrası

Restore öncesi ve sonrası

Çalışmanızı görüntü işleme programında açtıktan sonra arka planı katmana çevirip katmanı çoğaltınız. Çalışmayı kopya katman üzerinde yapınız. Kopya almanızın nedeni herhangi bir aksiliğe karşı tedbir ve gelişmeleri gözlemlemektir.

Kırpma araçlarını kullanarak fotoğraf kenarındaki fazlalıklardan kurtulunuz. Bir eğiklik vb. durum varsa bunlardan da kurtulunuz. Yama aracı, Klonlama Damga aracı, Düzeltme fırçası araçlarının yardımı ile resim üzerindeki küçük leke ve çiziklerden kurtulunuz. Büyük lekeler için başka bir yöntem kullanacaksınız.

Temel rötuş araçlarının kullanılması

Temel rötuş araçlarının kullanılması

Sıra temel rötuş araçları ile düzelemeyecek derecede bozulmuş olan yüzün sol tarafındadır. Bunun için önce düzelttiğimiz sağ taraftan seçimle kopya alınız ve Düzen> Dönüştür> Yatay Çevir komutu ile döndürüp sol tarafa götürünüz. İki gözü üst üste çakıştırmaya çalışınız. İşinizi kolaylaştırmak için katmanın opaklığını azaltınız ki alttaki gözü görebilesiniz. Yerleştirme bitince opaklığı eski hâline getiriniz.

Rötuş için parça ölçekleme ve taşıma

Rötuş için parça ölçekleme ve taşıma

Bu seçimimizi katmana dönüştürüp bir katman maskesi ekleyiniz.

Maske küçük resmine tıklayınız ve uygun bir fırçanın yardımı ile görmek istemediğiniz bölümleri siyah ile boyayınız. Hatırlayalım, siyah gizler, beyaz ortaya çıkarır, griler opaklık değiştirir. Maske boyama işleminin nasıl gittiğini görmek için “Alt” tuşu basılı iken maske minik resmine tıklayabilirsiniz. Aynı işlemleri kulak ve saç kenarları için de bir kez daha yapabilirsiniz. Bu arada gerekli olduğu durumlarda temel rötuş araçları ile düzeltmeler yapınız.

Katman maskesi ile rötuş sonrası

Katman maskesi ile rötuş sonrası

Son olarak Filtre menüsünden, gürültü azaltma, yüksek geçiş (kaplama katman karıştırma modu ekli) ve keskinleştirme uygulamaları ile Görüntü menüsünden Eğriler ile ton ve gölge ayarları yapınız. Sizler dilerseniz farklı uygulamalar da yapabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir