Düzeltme Fırçası Aracının Kullanımı

Düzeltme Fırçası aracı, çevredeki görüntü içinde gözden kaybolmalarını sağlayarak kusurları gidermenize olanak tanır. Klonlama aracı gibi Düzeltme Fırçası aracını da, görüntü veya desenden alınmış örneklenen piksellerle boyamak için kullanırsınız.

Düzeltme Fırçası aracı seçenekleri

Düzeltme Fırçası aracı seçenekleri

Mod (1): Karıştırma modunu belirtir.

Kaynak (2): Pikselleri onarmak için kullanılacak kaynağı belirtir

Örnek (3): Belirttiğiniz katmanlardan verileri örnekler. Etkin katmanla bunun altındaki görünür katmanlardan örnekleme yapmak için Geçerli ve Altı’nı seçiniz. Yalnızca etkin katmandan örnekleme yapmak için Geçerli Katman’ı seçin. Tüm görünür katmanlardan örnekleme yapmak için Tüm Katmanlar’ ı seçin. Ayarlama katmanları dışında tüm görünür katmanlardan örnekleme yapmak için, Tüm Katmanlar’ ı tıklatın ve Örnek açılır menüsünün sağındaki Ayarlama Katmanlarını Yok say simgesini tıklatın.

Hizalı (4): Farenin düğmesini bıraksanız bile geçerli örnekleme noktasını kaybetmeden pikselleri aralıksız örnekler.

Düzeltme Fırçası Aracının Kullanılması

Klon damgası aracına benzer. Düzeltme fırçası aracını seçtikten sonra belge üzerinde yok etmek istediğiniz bir lekeye yakın olarak “Alt” tuşu ile tıklayarak örnek alınız. Daha sonra yok etmek istediğiniz lekenin üzerinde minik tıklamalarla, boyar gibi yaparak örnekten seçtiğiniz piksellerin kaynaşmasını sağlayınız.

Burada yok etmek istediğiniz lekeye uygun fırça boyutu ve yumuşaklığı gibi değerlere dikkat etmeniz gerekir. İsterseniz Kaynağı Klonla aracını yardımını alabilirsiniz. Fırça hareketlerini çok geniş yapmamaya çalışınız. “Kaplamayı Göster” kutusunun seçili olması size yarar sağlayacaktır.

Düzeltme fırçası ile rötuş işlemi

Düzeltme fırçası ile rötuş işlemi

Nokta Düzeltme Fırçası 

Fotoğraflarınızdaki lekeleri ve diğer hataları hızla giderir. Nokta Düzeltme Fırçası, Düzeltme Fırçası’na benzer biçimde çalışır: Görüntü veya desenden örneklenen piksellerle boyar ve örneklenen piksellerin dokusunu, ışığını, saydamlığını ve gölgelendirmesini düzeltilmekte olan piksellerle eşleştirir. Düzeltme Fırçasından farklı olarak Nokta Düzeltme Fırçası örnek nokta belirlemenizi gerektirmez. Nokta Düzeltme Fırçası rötuşlanan alanın çevresinden otomatik olarak örnek toplar.

Nokta Düzeltme aracı seçenekleri

Nokta Düzeltme aracı seçenekleri

Yakınlık Eşleşmesi (1): Seçili alan için yama olarak kullanmak üzere görüntüde bir alan bulmak için seçimin kenarının etrafındaki pikselleri kullanır. Bu seçenek tatmin edici bir onarım sağlamazsa onarımı geri alınız ve “Doku Oluştur” seçeneğini deneyiniz.

Doku Oluştur (2): Alanı onarmada kullanılacak dokuyu oluşturmak için seçimdeki tüm pikselleri kullanır. Doku işe yaramazsa ikinci kez alanda sürüklemeyi deneyiniz.

Tüm Katmanları Örnekle (3): Tüm görünür katmanlardan veri örneklemek için seçenekler çubuğunda Tüm Katmanları Örnekleyi seçiniz. Yalnızca bir etkin katmandan örneklemek için Tüm Katmanları Örneklenin işaretini kaldırınız.

Geniş bir alanı rötuşlamanız gerekiyorsa ya da kaynak örnekleme için daha fazla kontrole gerek duyuyorsanız Nokta Düzeltme Fırçası yerine Düzeltme Fırçasını kullanabilirsiniz.

Nokta düzeltme fırçası ile rötuş işlemi

Nokta düzeltme fırçası ile rötuş işlemi

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir