Mekanik Yapılarına Göre Filtreler ve Özellikleri

Yapım Malzemesine Göre

Filtreler cam, organik cam, asetat, plastik, jelâtin, selofan gibi farklı maddelerden yapılabilir. Cam tabanlı filtreler yapımlarında kullanılan yüksek sıcaklık nedeniyle çok sınırlı renklerde üretilmektedir. Plastikten yapılan filtreler ucuz ve yapı olarak daha basittir. Jelâtin filtreler çok hassastır. Organik camdan üretilen filtreler ise çok çeşitli ve hafiftirler. Tüm filtrelerde ortak olan nokta boyaların zamanla değişebildiğidir.

Monte Ediliş Tiplerine Göre

Vidalı filtreler en yavaş olanıdır. Kaydırmalı filtreler hızlıdır ancak her an düşebilir. Objektif içine monte edilen filtreler çok sınırlı objektiflerde kullanılır. Vida+adaptör sistemi her iki sitemin avantajlarını içerir. Filtreleri alırken ve monte ederken dikkat edilmesi gereken nokta vignetting yanı köşelerde koyuluk oluşmamasıdır. Bu nedenle objektif ve filtre üreticisi firmaların bu konudaki önerilerini dikkate almak gerekir. Parasoley (güneşlik) kullanırken vignetting (köşelerde koyuluk oluşturma) yapmamasına dikkat etmek gerekir.

Renkli filtreler spektrumdaki (gökkuşağındaki) renklerin bir kısmını emerek çalışırlar. Polarize filtreler kutuplaşmış ışınların filme ulaşmasını engeller. Yumuşatıcı filtreler fotoğrafta sert geçişleri engelleyerek yumuşak bir atmosfer yaratırlar. Yıldız tipi filtreler parlayan noktaları yıldız ve gökkuşağına çevirirler. Optik filtreler kırılma ve yansıma özelliklerinden yararlanılarak yapılan filtrelerdir. Özel efekt filtreleri değişik etkiler yaratırken yukarıdaki prensiplerden bir veya birkaçını birlikte kullanırlar.

Filtreler ışığın rengini değiştirerek farklı kontrast ve tonlarda baskı elde edilmesini sağlar. Fotoğraf çekiminde her zaman en iyi çözüm filtreyi makine önüne takmak değildir. Işık kaynaklarını istenilen renge filtrelemek çok karmaşık ışık ortamlarında iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar. Eğer stüdyo ortamında veya kapalı mekânlarda çekim yapıyorsak makineyi filtreleme yerine ışık kaynağını filtrelemek daha kolay ve daha net sonuç almamızı sağlayacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir