Fotoğraf Düzenlemede Sıvılaştır Filtresi ve Yöntemleri

Sıvılaştır filtresi görüntünün herhangi bir alanını itmenizi, çekmenizi, yansıtmanızı, büzmenizi ve şişirmenizi sağlar.

Sıvılaştır iletişim kutusunda ”Sıvılaştır” filtresi için araçlar, seçenekler ve görüntü ön izlemesi vardır. İletişim kutusunu görüntülemek için Filtre > Sıvılaştır’ ı seçin. Sıvılaştır iletişim kutusundaki birkaç araç fare düğmesini basılı tuttuğunuz ya da sürüklediğiniz zaman fırça alanını deforme eder. Deformasyon, fırça alanının merkezinde yoğunlaşır ve fare düğmesini basılı tuttukça ya da bir alanın üzerinde tekrar tekrar sürükledikçe efekt artar.

Sıvılaştırma filtresindeki deformasyon araçlarının işlevleri aşağıda verilmiştir:

İleri Çarpıtma aracı: Siz sürüklerken pikselleri ileriye doğru iter. Düz bir çizgiyi, tıklattığınız bir önceki noktadan sürükleme efekti yaratmak için Çarpıtma aracıyla, Sola İt aracıyla da Ayna aracıyla Shift tuşu basılıyken tıklatın.

Yeniden Yapılandırma: aracı önceden eklediğiniz deformasyonu ters çevirir, bunun için fare düğmesini basılı tutup sürükleyiniz.

Saat Yönünde Burgu aracı: Fare düğmesini basılı tutarken ya da sürüklerken pikselleri saat yönünde döndürür. Pikselleri saatin tersi yönde döndürmek için fare düğmesini basılı tutarken ya da sürüklerken Alt tuşunu (Windows) ya da Option tuşunu (Mac OS) basılı tutunuz.

Büzme aracı: Fare düğmesini basılı tutarken veya sürüklerken pikselleri fırça alanının merkezine taşır.

Şişirme aracı: Fare düğmesini basılı tutarken ya da sürüklerken pikselleri fırça alanının merkezinden uzaklaştırır.

Sola İt aracı: Aracı düz yukarı sürüklediğinizde pikselleri sola taşır (aşağı sürüklerseniz pikseller sağa taşınır). Ayrıca bir nesnenin boyutunu büyütmek için o nesnenin etrafında saat yönünde sürükleyebilir ve boyutunu küçültmek için saatin tersi yönde sürükleyebilirsiniz. Pikselleri sağa taşımak için düz yukarı sürüklerken (ya da sola taşımak için aşağı sürüklerken) Alt tuşunu (Windows) ya da Option tuşunu (Mac OS) basılı tutunuz.

Ayna aracı: Pikselleri fırça alanına kopyalar. Konturun yönüne dik alanı aynalamak için sürükleyin (konturun soluna). Konturun tersi yöndeki alanı aynalamak için Alt tuşu (Windows) ya da Option tuşu (Mac OS) basılıyken tıklatın (örneğin aşağı yönde bir konturun üzerindeki alan). Yansıtmak istediğiniz alanı dondurduğunuzda Alt tuşu ya da Option tuşu basılıyken sürüklemek genellikle daha iyi sonuçlar verir. Sudaki yansımaya benzer bir efekt oluşturmak için çakışan konturlar kullanınız.

Türbülans aracı: Pikselleri düzgün şekilde karıştırır. Ateş, bulut, dalga ve benzer efektler oluşturmak için kullanışlıdır.

Sıvılaştır filtresi iletişim penceresi

Sıvılaştır filtresi iletişim penceresi

Sıvılaştır Filtresi Yöntemleri Nelerdir?

Daha önceki bölümlerde bahsedildiği gibi foto manipülasyon oluştururken 1- büyültme küçültme, çevirme döndürme yapar, 2- maskeleme yapar, 3- renge, dokuya müdahale ederiz.

Başta filtreler olmak üzere rötuş araçları, katman özellikleri gibi birçok görüntü işleme programı özelliklerini de kullanırız. İyi ve başarılı bir manipülasyon çalışmasında tüm bu araçların kullanılması çalışmalara sanatsal, estetik ve özgün anlamlar yükler.

Bu üç Sıvılaştırma Filtresi Yöntemlerini de ayrı ayrı başlıklar halinde bir sonraki sayfalarda bulabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir