Dijital Fotoğraf Makinelerinde Karttaki Görüntülerin Kontrol Edilmesi ve Fotoğrafların Arşivlenmesi

Baskı fotoğrafların kalitesini belirleyen ölçütler dijital fotoğraflar için de geçerlidir.

Dijital fotoğraf makineleriyle çekilen fotoğraflar bilgisayara aktarılarak teknik kalite, amaca uygunluk, görsel ve estetik ölçütler dikkate alınarak kontrol edilmelidir. Kalite kontrolleri yapılan fotoğrafların sıralanması ve sınıflandırılması fotoğrafların yönetilmesini kolaylaştırır.

Tüm dijital varlıklara merkezden erişimi sağlayan fotoğraf ve tasarım düzenleyicisi kullanmak fotoğrafların güvenli ve düzenli tutulmasını sağlar. Fotoğrafların güvenli ve sağlıklı bir şekilde saklanması, gereksinim duyulduğunda, istenilen karenin hemen bulunması düzenli bir arşivleme ile mümkündür. Arşivleme, baskı, negatif film, dia ve dijital olarak yapılabilir.

Fotoğrafların arşivlenmesi

Baskıların arşivlenmesi, genelde fotoğraf albümlerinde yapılmaktadır. Baskı ebadına göre fotoğraf poşetlerinden oluşan dosyalama usulü en iyi yollardan biridir.

Negatif filmler, genelde banyo işleminin ardından fotoğraf stüdyoları tarafından plastik film koruyucularına yerleştirilmektedir. Sadece bu plastik poşetin üzerine arşivleme türüne göre not düşmeniz yeterlidir. Negatif koruma poşetlerini her fotoğrafçıda bulmanız mümkündür.

Dialar, tıpkı filmler gibi tek tek çerçevelenerek stüdyolardan size geri dönmektedir. Çerçevelenmiş dialar için de plastik dosyalama poşetleri bulunmaktadır. Ayrıca çerçevelenmiş dialar için yapılan kutularda arşivleyebilirsiniz.

Dijital arşivleme, medya kartlarında veya daha önce dizüstü veya masaüstü bilgisayarlardaki görüntülerin CD ya da DVD’ye aktarımıdır. CD ve DVD’leri özel ışık ve hava almayan ceplerden oluşan çantalarda, kutularda muhafaza edebilirsiniz. Dijital arşivlemedeki en önemli nokta; fotoğraflarınızı en yüksek kalitede ve kayba uğramayacak formatlarda (RAW, TIFF gibi) kaydetmenizdir. JPEG türü formatlar her açıldıklarında kalite kaybına uğramaktadır.

Baskılar, negatif ve dialar serin, kuru ve karanlık yerde korunmalıdır. Belirli aralıklarla arşivinizi kontrol etmenizde yarar vardır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir