Bilgisayarda Dijital Baskı Programları Hakkında Detaylı Bilgi

Günümüz fotoğraf baskı tekniğinde kullanılan programlar fotoğraf stüdyolarına donanım ve sarf malzemesi sağlayan firmalar tarafından geliştirilmiş ve kullanımlarına sunmuştur.

Üretilen baskı makineleri dijital ortama uygun olarak üretilmektedir. Bunların bir bütün halinde çalışabilmesi için makineden bilgisayara bilgisayardan da baskı makinesine sorunsuz aktarılması gerekmektedir.

Fotoğraf baskı laboratuvarları talepler doğrultusunda donanımlarını sağlarlar. Ancak günümüz fotoğraf sektöründe agrandizman baskı yapan laboratuvar bulmak hemen hemen imkânsızdır.

Çünkü mini-lab olarak adlandırılan makine kompleks hâldedir. Yani filmlerin hem banyosunu yapar gerekiyorsa rötuşünü yapar hem de baskısını yapar. Hatta aynı makine baskı programlarıyla, dijital makinelerle çekilen fotoğrafların kart üzerine baskısını gerçekleştirir.

Dijital Görüntüleri Bilgisayara Kaydetme Programları

Dijital fotoğraf makineleriyle çekilen fotoğrafları bilgisayara kaydetmek için kullanılan programlar iki sınıfa ayrılır.

Bilgisayar programları fotoğraf makinesi veya baskı makinesi firmasının, makine ile birlikte kullanılmak üzere hazırladığı programlardır.

Bilgisayar yazılım firmaları ,amatör nitelikte de olsa artık tüm programları içerecek şekilde program hazırlamaktadır. Örneğin bilgisayara takılacak yazıcı, tarayıcı, harici bellek gibi kendi içinde de program gerektiren parçaları bilgisayar otomatik olarak tanımaktadır. Ama yine de bu tür cihazları bilgisayara tanıtacak program CD’leri cihazlarla birlikte verilmektedir. Bunları bilgisayara tanıtıp gerekli çalışmalarımızı yapabiliriz.

Bilgisayara takılarak çalışan birçok makineler kendilerine has program hazırlamışlarıdır. Bu programlar makinelerin çalışmalarını kolaylaştırır ve bazı özel çalışma alanları oluşturur. Örneğin, bazı yazıcılar bilgisayardan yazı ve fotoğrafların çıktılarını almalarının yanında fotoğraf üzerinde ek programla değişiklik yapılmasına da imkân verirler. Faks, tarayıcı, fotokopi gibi hizmetleri de bilgisayar ve kendilerine has programlar yardımıyla gerçekleştirirler.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir