Anı Fotoğrafı Çeken Stüdyoların Yapısı ve Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Bugün Türkiye geneline yayılmış, profesyonel stüdyolar bulunmakta olup stüdyo fotoğrafları çekiliyor.

Bu mekânların, rahat ve konforlu olmasına büyük özen gösteriliyor. Son teknolojilerin kullanıldığı bu ferah mağazalarda, en kaliteli malzemelere basılmış, çok özel fotoğraflar sunuluyor.

Profesyonel fotoğraf stüdyoları randevu sistemine göre çalışmaktalar. Her poz için, birçok kare fotoğraf çekimi yapılıyor. İsterseniz, dijital çekim de yaptırılabiliyor. Dijital fotoğraflar çekilip arkaya fonlar eklenip, efektli fotoğraflar da hazırlanıyor. Daha sonra, çekilen fotoğraflar, örnekler halinde, beğeninize sunuluyor. Seçtiğiniz fotoğraflar, istediğiniz boyutta basılarak bir albüm haline getiriliyor.

Düğün, nişan ve sünnet gibi özel olaylar, aile fotoğrafları ya da okul yıllıkları, stüdyoya girmenizi gerektiren özel durumlardır. Stüdyo çekimleri, basit bir işlemmiş gibi görünse de ciddi bir ön hazırlık gerektirir. Aksi takdirde, beklenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Bir stüdyoda aranabilecek nitelikler şu türde sıralanabilir.

* Vitrin fotoğrafları ve albümler, kendine mi aittir?

* Randevuyla çalışıyor mu?

* Stüdyoyu ve nasıl bir dekor kullandığını görebiliyor musunuz.?

* Jeneratörü var mı?

* Klima, havalandırma var mı?

* Tuvaleti, soyunma kabini ve hazırlanma odası var mı?

* Makyözü var mı?

* Fotoğrafları teslim edilirken, ne tür bir albüme konuluyor?

* Çekim maliyetleri nedir?

* Fotoğraflar hangi türde fotoğraf kâğıdına basılıyor?

Düğün fotoğrafı

Düğün fotoğrafı

Portrecilik ve özel gün fotoğrafçılığı, ticari alan olarak stüdyo portreciliğinin yanı sıra bebek, çocuk, doğum fotoğrafçılığı ve düğün fotoğrafçılığını da kapsar. Unutulmaması gereken en önemli şeylerden biri de müşterinin de bu konuyla ilgili yaratıcı ve seçici davranıyor olmasıdır.

Türkiye’de çok sayıdaki portre fotoğrafçılarının, düğün fotoğrafçılığı ile ilgili olarak şimdiye kadar ne yazık ki gerekli açılımı ve çeşitlenmeyi yapmamış ya da yapamamış olmaları da, yıllar boyu stüdyo içine sıkışan, kendini tekrar eden bir sektör oluşmasına yol açmıştır.

Bu konuda ülkemiz fotoğraf ustalarından Mustafa Turgut Şöyle diyor;

“Güzel sanatların bir dalı olan fotoğraf sektöründe hizmet veren stüdyolarındaki iş gücünün nitelikleri; eğitim nosyonları ve bu tür işletmelerin varlığını nasıl sürdürebileceğinin fizibilitesi şimdiye kadar işletmeci-tedarikçi-devlet üçgeninde hiç yapılmamış ve yapılması da düşünülmemiştir. Günümüzde artık bu fizibilitenin yapılması hem ekonomik gerekler hem de sektörün sağlıklı gelişimini sürdürebilmesi açısından zorunlu hale gelmiştir.

Ayrıca bir takım yasal düzenlemelerle bu sektör hak ettiği niteliklerle anılmalı; bununla birlikte faaliyet gösteren ve yeni açılacak stüdyolar ile iş gücünün de yukarıda bahsedilen kriterlere sahip olup olmadığı ölçülmeli ve bu kriterlere sahip olması sağlanmalıdır. Yasal düzenlemede fotoğraf stüdyoları sıradan ticari işletmeler gibi değerlendirilmekte, açılışlarında herhangi bir eğitim ve yeterlilik aranmamaktadır. Hâlbuki bu işletmeler sadece “ticari işletmeler” değil güzel sanatlar işletmesi olarak kurulmalı ve bu doğrultuda oluşturulmuş yasal kriterleri bulunmalıdır.

Portre ve düğün fotoğrafçılığı temel olarak bireysel yeteneklere dayalı bir meslektir. Portre ve düğün fotoğrafçılığı temel olarak bireysel yeteneklere dayalı bir meslektir. Estetik bakış açısı ve durum değerlendirme gibi bir takım yeteneklere, güzel sanatların temel öğeleri olan kompozisyon, ışık ve anatomi bilgisine, insan ilişkilerinde başarılı olma becerisine sahip olmayı gerektirir.

Aslına baktığınızda bu iş yapabilmek için, çeşitli alanlarda çalışabilecek bir manzaracı gibi dengeli, bir belgeselci kadar çözümleyici, moda fotoğrafçısı kadar estetik, mimari fotoğrafçı kadar temiz, sanayi fotoğrafçısı kadar ayıklayıcı, deneysel fotoğrafçılar kadar kurgulayıcı ve muhabirindeki spontane olaysal uyanıklık, bir mimarın perspektif ve estetik bakış açısı, bir ressamın ışık ve kompozisyon bilgisi, bir heykeltıraş kadar anatomi bilgisi, düğün fotoğrafçısının işini çok kolaylaştırır. Tabi ki mutlaka çok hızlı, sağlam fotoğraf makineleri ve lensler bu işin doğru yapılabilmesi için olmazsa olmaz gerekliliklerdir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir