Fotoğraf Basımında Kullanılan Kağıtların Tanımı ve Önemi Hakkında Detaylı Bilgi

Fotoğraf kâğıtları, taşıyıcı bir taban üzerine emülsiyon sürülmüş ışığa karşı hassaslaştırılmış kâğıtlardır. Emülsiyon; jelatin içinde erimiş ışığa duyarlı gümüş tuzların taşıyıcıya sürülmesi ile oluşur.

Bu taneciklere gren denir. Aldıkları ışık miktarına bağlı olarak etkilenirler. Oluşturdukları gizli görüntü ancak 1. banyo yapıldıktan sonra ortaya çıkar. Kâğıt ve film emülsiyonları negatif karakterlidir. Filmden düşen negatif ışık karta pozitif olarak görüntü verir.

Film emülsiyonundan daha az hassas olduğu için gren yapısı çok incedir, kartta bir sorun yaratmaz.

 Fotoğraf Kâğıtlarının Önemi

Fotoğraf kâğıtları negatif filmlerimizin agrandisman ve banyo yoluyla pozitife dönüştürülmesini sağlar. Firmalar değişik türde siyah/beyaz ve renkli fotoğraf kâğıtları üretmektedir. Fotoğraf kâğıtlarının amatörler ve profesyoneller arasında ayrı bir yeri vardır. Değişik banyo şartlarına dayanıklılık, değişik depolama ve geliştirme şartlarında özelliğinin bozulmaması, kâğıtların agrandizör ve kontakt baskı için uygun olması, makine ve el banyolarına uygun olmaları önemlidir.

Fotoğraf kâğıtları

Fotoğraf kâğıtları

Kâğıtlar sık ihtiyaç duyulan değişik fiziksel özellikler ile üretilmektedir. İhtiyaca göre kâğıt veya plastik tabanlı, parlak veya mat, ince veya kalın, hızlı veya yavaş, yumuşak veya sert kâğıtlar bulmak mümkündür. Kâğıtlar standart boylarda paket veya rulo olarak satılmaktadır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir