Bulanıklaştırma ve Keskinleştirme Araçlarının Kullanımları

Bulanıklaştırma aracı görüntüdeki keskin kenarları yumuşatır ya da ayrıntıları azaltır. Bu araçla bir alanın üzerinde ne kadar fazla boyarsanız alan o kadar bulanıklaşır.

Bulanıklaştırma aracını seçiniz Seçenekler çubuğunda bir fırça ucu seçip karıştırma modu ve güç seçeneklerini belirleyiniz. Tüm görünür katmanlardaki verileri kullanarak bulanıklaştırmak için seçenekler çubuğunda Tüm Katmanları Örnekle’ yi seçiniz. Bu seçeneğin seçimi kaldırılırsa bu araç yalnızca etkin katmandaki verileri kullanılır. Görüntünün bulanıklaştırmak istediğiniz alanı üzerinde sürükleyiniz.

Bulanıklaştırma aracı ile rötuş işlemi

Bulanıklaştırma aracı ile rötuş işlemi

Keskinleştirme aracı görünür keskinliği artırmak için kenarlardaki kontrastı artırır. Bu araçla bir alanın üzerinde ne kadar fazla boyarsanız keskinleştirme efekti o kadar artar.

Keskinleştirme aracını seçin. Seçenekler çubuğunda bir fırça ucu seçin ve karıştırma modu ve güç seçeneklerini belirleyiniz. Tüm görünür katmanlardaki verileri kullanarak keskinleştirmek için seçenekler çubuğunda Tüm Katmanları Örnekle’yi seçiniz. Bu seçeneğin seçimi kaldırılırsa bu araç yalnızca etkin katmandaki verileri kullanılır. Görüntünün keskinleştirmek istediğiniz alanı üzerinde sürükleyiniz.

Keskinleştirme aracı, yalnızca belirli alanlarda netlik gereken işler için faydalı olacaktır. Dikkatli kullanılması gereken bir rötuş aracıdır. Fırça ve mod seçimleri iyi yapılmalıdır.

Keskinleştirme aracı ile rötuş işlemi

Keskinleştirme aracı ile rötuş işlemi

Görüntünün alanlarını açıklaştırmak ya da koyulaştırmak için kullanılan Soldurma aracı ve Yakma aracı, pozlamayı baskının belirli alanlarına yönlendiren geleneksel fotoğrafçı tekniğini temel alır. Fotoğrafçılar baskıdaki bir alanı soluklaştırmak için arkadan ışık tutarlar (soluklaştırma) ya da baskının alanlarını koyulaştırmak için pozlamayı artırırlar (yakma). Soluklaştırma ya da Yakma aracıyla bir alanın üzerinde ne kadar çok boyarsanız o alan o kadar soluklaşır ya da koyulaşır.

Soluklaştırma aracını veya Yakma aracını seçiniz. Seçenekler çubuğunda bir fırça ucu seçin ve fırça seçeneklerini ayarlayın. Seçenekler çubuğunda, Aralık menüsünden aşağıdakilerden birini seçiniz.

Orta tonlar: Gri tonların orta aralığını değiştirir.

Gölgeler: Koyu alanları değiştirir, vurgular

Açık alanları değiştirir.

Soldurma aracı ile rötuş işlemi

Soldurma aracı ile rötuş işlemi

Soluklaştırma aracı ya da Yakma aracı için pozlamayı belirleyiniz. Fırçayı pistole olarak kullanmak için pistole düğmesini tıklatınız.

Diğer bir yöntem olarak Fırçalar panelindeki Pistole aracını seçiniz. Gölgeler ve vurgulardaki kırpmayı azaltmak için Tonları Koru seçeneğini belirleyiniz. Bu seçenek, renkleri değişen tonlardan korumayı da dener. Görüntünün soluklaştırmak ya da koyulaştırmak istediğiniz alanı üzerinde sürükleyiniz.

Yakma aracı ile rötuş işlemi

Yakma aracı ile rötuş işlemi

Sünger aracı

Bir alanın renk doygunluğunu ustaca değiştirir. Görüntü Gri Tonlama modunda olduğunda bu araç gri düzeylerini orta griden uzaklaştırarak ya da buna yaklaştırarak kontrastı artırır ya da azaltır.

Sünger aracını seçin. Seçenekler çubuğunda bir fırça ucu seçiniz ve fırça seçeneklerini ayarlayın. Seçenekler çubuğunda rengi değiştirmek istediğiniz yolu Mod menüsünden seçin:

Doygunlaştır: Rengin doygunluğunu artırır.

Doygunluğu Azalt: Rengin doygunluğunu seyreltir

Sünger aracı için akışı belirleyiniz. Tam doygun veya doygunluğu azaltılmış renkler için kırpmayı azaltmak üzere Canlılık seçeneğini belirleyin. Görüntünün değiştirmek istediğiniz alanı üzerinde sürükleyiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir